El Hareketleri ve Anlamları

Konuşma esnasında yapılan bazı hareketler biz farkında olmadan başka anlamlara gelebilir. Çoğu zaman yapmış olduğumuz ya da televizyonlarda gördüğümüz çoğu hareketlerin aslında altında yatan bir anlamı bulunur. Bunlar bazen bir üstünlük göstergesi, bazen de mahcubiyeti ya da küçüklüğü temsil eder. İşte onlardan bir kaçı;

1.) Eğer bir insan parmaklarıyla oynuyor ya da parmaklarıyla değişik ve anlamsız hareketler yapıyorsa ya da bir eli diğer elinin üstünde birleştirip önünde tutuyorsa içinde bulunduğu halden memnun değildir ya da ortamdan bir an önce çıkmak istiyordur. Elinizle oynamak yerine bir kalemle oynamayı ya da kağıtla oynamayı tercih edin. 

2.) Bir insan eğer iki kolunu birleştirip, çiçek pozisyonunda birilerini dinliyorsa bu ‘ben konuyla ilgili değilim ve sohbete kapalıyım’ anlamına gelir. Karşıdaki insanı önemsememek demektir. Bu hareket çoğu zaman rahatlama hareketi olarak yapılsa da ilişkinin ve iletişimin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine engel olur. 

3.) Bir konuşmacı ya da siyasi mitinge avuç içlerini açarak konuşuyorsa bu ‘ben duygularımla konuşuyorum’ anlamına gelir. Bu aşamadan sonra bütün konuşmalara dikkat edin duygusal ağırlıklı konuşma havası hakimdir. Örneğin Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm konuşmalarında bu hareketi yaptığını gözlemleyebilirsiniz. 

4-) Bir konuşma esnasında bir kişi iki elinin parmaklarını ayırarak ortada birleştirmesi ‘ben konuya hakimim, konuyla ilgili bilgim var’ anlamlarına gelir. Karşı tarafa psikolojik bir üstünlük sağlar. Konuşmacıya özgüven getirecektir bu hareket. 

5.) El hareketlerinin yanı sıra bir konuşma sırasında hele ki bu iş görüşmesi gibi önemli bir konuşma ise dikkat etmeniz gereken birşey daha var. Omuz hareketleriniz dahi karşı tarafa bir mesaj veriyor olabilir. Ne çok dik ne de kambur durun. Bacak bacak üstüne atabilirsiniz fakat karşınızdaki kişiyi rahatsız edecek şekilde değil.

İlginizi Çekebilir:  Kartvizit Kültürü

6.) Kendinize güvendiğinizi göstermek için iki elinizi de başınızın üstüne koyabilirsiniz fakat bu hareket her zaman hoş görünmeyecektir. Ciddi bir görüşme esnasında veya kendinizden üst pozisyonda biri ile görüşürken bu hareket sizi daha itici gösterebilir.

One thought on “El Hareketleri ve Anlamları

  • Şubat 27, 2017 tarihinde, saat 18:21
    Permalink

    Ben bunları televizyondan görmedim ki sizinde televizyon izlemedimi bildiğiniz gibi samsung abi gördüğümü biliyorum kötü biriyim bn herkesin gözünde kimsenin bilmediği şekilde yaklaşmalı saygılarımla

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz