Soylu: Trafik Cezalarından Gelen Para Fakir Fukaraya Dağıtılıyor

Süleyman Soylu’nun son zamanlarda vatandaşı iyice çileden çıkaran trafik cezaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar gündem yarattı. Bakan Soylu, trafik cezalarındaki artış ile ilgili olarak yaptığı açıklamada cezaların fakir fukaraya yardım olarak geri döndüğünü ifade etti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik cezalarından gelen paranın maliyeye gitmediğini, paranın sosyal harcamalar için kullanıldığını söyledi.

İç İşleri Bakanı Soylu, “Trafik cezalarından gelen paralar Maliye’ye gitmiyor. Birtakım tezviratlar* yapıyorlar… Bu trafik cezalarından gelen paralar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal bütçesine gidiyor ve oradan da fakir fukaraya dağılıyor” açıklamasında bulundu. 

Denetimlerin artırılması ile ilgili şikayetlere de değinen Süleyman Soylu şu açıklamalarda bulundu:

“Tüm Türkiye’de sadece kasım ayında yaptığımız denetlemelerle birlikte 2017’nin kasım ayına göre ölümlü kaza oranı yüzde 29, ölüm sayısı yüzde 28 azaldı. Aralık ayında bu rakam yüzde 40’a çıktı. Yani geçen aralıkta kaybettiğimiz her 10 kişiden 4’ünü bu aralık ayında kaybetmedik. Biz her yıl trafik kazalarında 7 bin 400 can veriyoruz. Biz yüzde 30 azalttığımızı düşünelim. Kaç kişi yapar biliyor musunuz? 3 binin üzerinde.

Bir karar vereceğiz ya 3 binin üzerinde insanın ölmesine göz yumup denetlemeleri azaltacağız veya denetlemelerimizi aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. Bana trafik polisi ceza kesmesin diye telkin edenler vatandaşımıza aman ne olursunuz trafik kurallarına uyalım diye telkinde bulunacak. Bu kadar açık ve net. Bunu milletim verecek. Milletim hangi kararı verirse boynumuz kıldan incedir.”

* Tezgah, yalan dolan. Olmayan bir şeyi olmuş gibi gösterme, tuzak ya da üçkağıtçılık. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.