Kuzey Kore Bir Kez Daha Japonya Üzerinden Balistik Füze Denemesinde Bulundu

Bir kriz çıkarmasa en azından diye her seferinde devletleri karşı karşıya getiren ve  ayrı bir korkuya sebep olan Kuzey Kore lideri Kim’in son kurbanı yine komşusu Japonya oldu. Kim bu sefer de balistik füze denemesini Japonya üzerinden uçurdu. Füzenin Japonya semalarından geçmesi ise Japon halkının endişelenmesine neden oldu. Japonyalı görevliler halkın sığınaklarda korunması için duyurularda bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Joker: Binali Yıldırım

Japonya’nın Devlet Bakanı olan Yoshihide Suga ise yaptığı açıklamada füzenin Hokkaido adasının üzerinden geçtiğini ve suya düştüğünü ifade etti.

Aynı zamanda Kuzey Kore tarafından atılan balistik füzenin başkent Pyongyang yakınlarındaki bir yerden atıldığı iddia edildi. Füze 20 dakika havada kaldı ve yaklaşık 3700 kilometrelik mesafe katederek Pasifik Okyanusu’na düştü.

İlginizi Çekebilir:  Ahsen TV Muhabirlerinin Feministlerle İmtihanı Olay Oldu

Japonya’da füze denemesinin ardından sirenler çalındı ve halk sığınaklara çağrıldı. Bölgedeki Kuzey Kore tarafından atılan bu ikinci balistik füze denemesine Amerika Birleşik Devletleri’nin ne tepki vereceği merak konusu.

Bilindiği üzere Kuzey Kore’nin bu denemeleri uluslarası barışı tehdit eden hareketler olarak kamuoyuna yansımış, özellikle ABD ve Trump bu olaylara oldukça sert tepkiler vermişti.

İlginizi Çekebilir:  Ekmeğe Zam Kapıda! İşte Zam Miktarı

Kuzey Kore’nin kendisini bölgede süper güç olarak konumlandırmak istemesi ve bu yöndeki çalışmalara güç dengelerini alt üst edebilir. Bölgedeki çıkarları doğrultusunda hareket eden ABD ise Kuzey Kore’nin bu ani çıkışlarına karşılık herhangi bir somut adım atmadı.

Trump geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’ye askeri müdahale seçeneğinin masada olduğunu belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi