Spor Sonrası Kaç Yumurta Yemeli? Detaylı Anlatım

Özellikle vücut geliştirme sporcularının bir diğer deyişle kas kazanımı için güç sporlarıyla ilgilenen kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri yenilmesi gereken yumurta miktarıdır. Bu yazımızda bu konudan detatlı bir şekilde bahsederek bir sporcunun spor sonrası yemesi gereken yumurta miktarından bahsedeceğiz.

Eğer spora ilgisi olmayan kişilerle sohbet ediyorsanız büyük ihtimalle 4 yumurtadan fazla miktarlardan bahsettiğinizde anormal tepkilerle karşılacaksınız. Fakat işin asıl ilginç tarafı bu kişilere 1 litre kola içtiğinizden bahsetseniz gayet normal karşılayacaklardır.

İlginizi Çekebilir:  Calpol Uyku Yapar mı?

Günlük alınması gereken toplam protein hesaplanırken kabaca vücut ağırlığınızın 1.5-2.3 katı gram proteinden bahsedilir. Bu noktada yağsız vücut kütlenizi alıp 3 ile çarpmak en sağlıklısı olacaktır. Bir yumurtada 6 gram protein olduğunu düşünürsek günlük ihtiyacınızın hepsini yumurtadan karşılamak için bir koliye yakın yumurta yemeniz gerekecektir. Peki kas yaparken yumurta yemek neden bu kadar önemli?

İlginizi Çekebilir:  Soğan Uyku Yapar mı?

Spor Sonrası Yumurta Olmazsa Olmaz

Çünkü.. diyerek başlayabiliriz. Sebebi şu ki yumurtanın besin içeriği alabileceğiniz en temiz protein kaynağını içeriyor hele ki nispeten daha fazla yağlı olan sarısını değil de beyazını yerseniz yüksek miktarda besleyici kompleks bir besin almış olacaksınız. Spordan çıktığınız vakit vücudunuz protein sentezi durumunda olacağından anında protein ile beslemeniz gerekecektir. Eğer yumurta haşlayacak durumda değilseniz bu zorunlu olmamakla beraber, 6-7 adet haşlanmış yumurta beyazı yemeniz harika bir gelişim kaydetmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz