Sağlık

Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Ozon tedavisi faydaları oldukça fazla olan bir uygulamadır. Ozon tedavisinin olumlu etkilerine dair sınırlı sayıda nitelikli araştırma ve kanıt düzeyi bulunmakla birlikte belirli tıbbi durumlarda etkili olabileceğine dair gözlemler bulunmaktadır. Ozon tedavisinin olumlu etkileri düşünülen durumlar şunlardır;

• Bağışıklık sistemini destekleyerek ve güçlendirerek kansere karşı savunma mekanizmalarını güçlendirmek.

• Çeşitli mikroorganizmalara, bakterilere, virüslere, parazitlere ve mantarlara karşı savunmayı artırmak.

• HIV gibi nedenlerle ortaya çıkan AİDS ve SARS gibi viral hastalıklarla mücadele etmek.

• Disk herniasyonu, fibromiyalji, artrit, karpal tünel sendromu gibi bazı kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarıyla başa çıkmak.

• Yaraları dezenfekte etmek ve enfeksiyon riskini azaltmak.

Ozon tedavisi uygulaması ardından en iyi etkilerini görmek için profesyonel bir klinikle iletişime geçmek gerekir. Hayat Ozon, bu noktada gelişmiş teknolojik yapısı ve tecrübesi ile hizmet vermektedir.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklara Faydalıdır?

Ozon gazı kullanımı başlangıçta genellikle büyük oranda dolaşımla ilişkili sağlık sorunlarının tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Ne var ki günümüzde enfeksiyondan romatizmal hastalıklara, yaşlanma karşıtı bakıma kadar bir dizi rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan bir yöntem haline gelmiştir.

Fibromiyalji Gibi Otoimmün Hastalıklar

Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır kapsamında yaygın olarak kullanıldığı hastalıklardan biri bağışıklık sistemi hastalıklarından fibromiyaljidir. Otoimmün hastalıklarda vücut kendi dokularını ve hücrelerini yabancı olarak algılar. Bu hücrelere karşı saldırı ve savunma tepkilerini tetikler.

Bu durumda vücudun etkilenen dokularında bir dizi iltihabi reaksiyon meydana gelir ve hastalık belirtileri ortaya çıkar. Fibromiyalji gibi yaygın otoimmün hastalıklarda, genellikle yaygın kas ağrısı, kronik yorgunluk, uyku bozukluğu, dil ve hafıza gibi bilişsel fonksiyonlarda azalma ve duygudurum dalgalanmaları gibi belirtiler sıkça görülür. Ozon tedavisi kişilere özel bir şekilde bu kapsamda yapılabilmektedir.

Kronik Kas Yorgunlukları

Ozon tedavisi kas-iskelet sistemi üzerinde de etkili sonuçlar sunmaktadır. Bu kapsamda endorfin salınımını arttırmakta, antinosiseptif sistem aktivasyonunu güçlendirmekte, kas hücreleri arasındaki ödem miktarını da azaltmaktadır. Bunun sonucunda kas ağrısını da hafifletmektedir.

Ozon gazı tedavisi sitokin salınımını düzenleyen, kaslarda bulunan süperoksit radikallerini azaltan ve kas sistemine etki eden bileşenleri modüle ederek anti inflamatuar etki göstermektedir. Bunun sonucunda da kaslarda meydana gelen iltihabi yanıtı azaltır. 

Bölgesel tedavi ile uygulanan bölgenin kan dolaşımını destekler ve oksijen seviyesini artırır. Bu özelliği sayesinde hasarlı hücre ve dokuların iyileşme sürecini hızlandıran ozon tedavisi, kronik kas yorgunluklarından akut yaralanmaların tedavisine kadar bir dizi durumda tercih edilebilir.

Anti Aging Etkili Yaşlanma Karşıtı Bakım

Ozon tedavi etkileri özellikle plastik cerrahi gibi uzmanlık alanlarının ilgisini çekmiştir. Böylece söz konusu alanda da bir dizi çalışmanın konusu olmuştur. 

Yaşlanma süreciyle birlikte dolaşım sistemi zayıflar, kılcal damarlardaki kan yoğunluğu azalır. Bu nedenle vücudun bazı bölgelerinde bulunan hücreler yeterli oksijen doygunluğuna erişemez. Oksijensiz ve beslenemeyen hücreler zamanla canlılıklarını kaybederek kurur.

Ozon tedavi ne işe yarar vücudun dolaşım sistemini destekleyerek, kılcal damarların kan yoğunluğunu artırarak tüm hücrelerin oksijenle beslendiği ve bu hücrelerin canlılığının korunduğu bir ortam sağlar.

Uzamış Covid ve Post Covid Tabloları

Ozon tedavisi kullanım alanları antiinflamatuar ve antiviral etkileri sayesinde vücuttaki enfeksiyon tablosunu kontrol altına alarak covid-19 gibi yaygın görülen enfeksiyon hastalıklarının tedavisini mümkün kılar.

Özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde uzun süreli covid durumları ortaya çıkabilir ve hastalık sonrasında post-covidtablosu adı verilen çeşitli fiziksel rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ozon tedavisi, anti inflamatuar ve antiviral etkileri ile hastalığın şiddetini kontrol altına alarak uzun süren covid durumunun önüne geçerken, aynı zamanda bağışıklık sistemini uyararak hastalık sonrasında ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Post-covid tablosunda yaygın olarak görülen baş dönmesi, yorgunluk, nefes darlığı, unutkanlık, çarpıntı hissi, halsizlik, eklem ağrısı, tat ve koku duyularının zayıflaması gibi şikayetler, ozon tedavisi ile hızla giderilir ve birey hastalıktan önceki yaşam kalitesine kavuşur. Bu gibi yönleri sayesine ozon tedavisi çok geniş bir alanda kullanım görmektedir.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ozon tedavisi kimlere yapılır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kişiler ozon için başvurmuşsa hemen uygulamaya geçmeden önce kişilere muayene yapılmaktadır. Bunun ardından kişi uygun görülürse uygulamalar yapılmaktadır. Hayat Ozon muayene başından uygulamanın son adımına kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Alanında uzman medikal kadromuz hastalara göre özel hareket ederek en iyi şekilde sağlamaktadır.

Sonuç

Ozon tedavisi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan önemli bir metottur. Dr. Zeynep Cingü Meriç tarafından Hayat Ozonbünyesinde uygulanan bu tedavi seçeneği, her yıl onlarca hastanın iyileşmesine olanak tanımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.