Sözler

Stefan Zweig ve Sabahattin Ali Sözleri

1907 yılında Edirne de doğan Türk yazar ve şair Sabahattin Ali, herkes tarafından bilindik kitapların yazarıdır. Kitaplarında konusunu aldıkları ve geçirdiği farklı düşünceler sayesinde birçok kişiye örnek olmuştur.  Çok fazla öykü türünde çalışma yapmasına rağmen romanları onu popüler hale getirmiştir.  Balıkesir de başlayan eğitim hayatı Türk devleti tarafından Almanya’ya gitmesiyle devam etmiştir. Almanya da kısa bir süre tutuklanmıştır. Daha sonra Türkiye de Markopaşa dergisinde siyasileri eleştirmeye başlamıştır. Bir süreden sonra hakkında davalar oluştuğundan dolayı  Türkiye’den ayrılmak istedi. Türkiye’den ayrılırken Ali Ertekin tarafından öldürüldü.

“İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir.”

“Küçük bir yaprağın arkasında bir dünya gördüğünü zanneder de koca dünyayı görmeden yaşar.”

”Seninle şöyle bir oturup konuşamadık. Birbirimizi görmeden yaşlanıyoruz farkında mısın?”

“Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: ‘Dünyada neler gördünüz?’ dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan göremeye vaktimiz olmuyor ki…”

Benim beklediğim aşk başka! O bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka; istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka… Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilmez bir istemek!. Devamı : https://www.readimo.com/tr/quotes/sabahattin-ali-sozleri

1881 yılında Viyana da dünyaya gelen Stefan Zweig, romancı ve gazetecidir. Varlıklı ailesi sayesinde küçük yaşta kültür ve dört dilde dil eğitimi almıştır. İlk şiirini lise yıllarında yazdıktan sonra 1. Dünya savaşında gönüllü olarak arşiv memuru olarak çalıştı. Savaş bitiminden sonra  ülkesine döndü ve Frederike Von Winternit ile evlendi.  Savaştan sonra 20 yıl içinde çok verimli eserler ortaya atmıştır. Balzac, Dickens, Dostoyevski gibi ünlü büyüklerin biyografilerini hazırladı. Savaştan çok rahatsız olan Zweig, eşiyle beraber zehirli soda içerek intihar etmiştir.

“Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?”

“Bağışla beni, eğer kalemimin mürekkebine arada sırada bir damla acı da karışıyorsa, evet bağışla.”

“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.”

“Sonunda yalnızdım ve artık asla yalnız olmayacaktım!”

“Ölmüş olan biri artık hiçbir şey istemez, sevilmeyi de,kendisine acınmasını da, teselli edilmeyi de istemez.”
Devamı: https://www.readimo.com/tr/quotes/stefan-zweig-sozleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds