İkili Averajda Deplasman Golü Sayılır mı?

İkili averajda deplasman golü geçerli mi, ikili averaj hesaplanırken deplasman golü sayılır mı? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden ve kurallarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ikili averaj hesaplanırken deplasman golünün hesaplanıp hesaplanmayacağından söz edeceğiz.

İkili Averajda Deplasman Golü Sayılır mı?

  • Hayır Sayılmaz.

İkili veya üçlü averaj hesaplaması yaparken deplasman golü hesaplamaya dahil edilmez. Yani sıralama belirlenirken takımlarının birbirlerine deplasmanda attıkları goller, kendilerine herhangi bir avantaj sağlamaz. Deplasman golünün avantajlı olması durumu özellikle UEFA Avrupa Ligi’nde ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde geçerlidir ve kritik bir öneme sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  Atiba Ne Zaman İsterse

Örneklerle İkili Averaj ve Sıralama 

2020/2021 sezonunun 40. haftasında Galatasaray ile Beşiktaş karşı karşıya gelecek. Galatasaray 75, Beşiktaş ise 81 puanda. Ligin ilk yarısında oynanan maçı Beşiktaş 2-0 kazanmıştı. Eğer Galatasaray rakibini en az 2-0’lık bir skorla mağlup edemezse şampiyonluk şansı matematiksel olarak kalmıyor. Galatasaray’ın şampiyon olabilmesi için Beşiktaş’ı en az 3-0 ile geçmesi lazım. Çünkü genel averajda Beşiktaş 47; Galatasaray ise 37 puanda. (Özellikle Beşiktaş’ın Hatay’ı 7-0’la geçmesi farkın büyümesine yol açtı) Diğer yandan Galatasaray’ın kalan iki haftada Beşiktaş’ın ya bir maçı kaybetmesini ya da iki maçta da berabere kalmasını beklemek zorunda. İş bu durumda Galatasaray ile Beşiktaş arasındaki maç, özellikle Galatasaray açısından hayati öneme sahip. 

İlginizi Çekebilir:  Galatasaray'ın Ankaragücü'nü 0-8 Yendiği Maç (1993) Galatasaray O Maçta Şike mi Yaptı?

Galatasaray deplasman golünü hesaba katmadan 3-0, 4-1, 5-1 gibi skorlar alması lazım ki bu da çok ihtimal dahilinde gibi görünmüyor. Yani özetle deplasman golüne gelene kadar Galatasaray cephesi için balığın kavağa tırmanması gerek. Tabi bir futbol mucizesi gerçekleşmezse. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara