Tabağını Bitirmemeyi Elitlik Sanmak

Son zamanların enterasan elitlik ölçütlerinden biri de tabağını bitirmemek oldu. Lokantalarda, restoranlarda veya çeşitli yemek yerlerinde tabağını bilerek ve isteyerek bitirmeyen insanların olduğunu görmek, elitliğin ne kadar yanlış anlaşıldığının da bizlere örneğini sunuyor.

Gerçekten de tabağını bitirmemeyi bir elitlik göstergesi sayan insanlar var. Her ne kadar tabakta olanı yiyecek açlığı ve iştahı olsa da sırf tabağı sıyırmanın görgüsüzlük veya kötü imaj olacağını düşünerek tabağında kalanı yemeyen insanların var olması, ülkemiz adına bir utançtır.

İsrafın ve savurganlığın hat safhada olduğu ülkemizde, bu davranış da israfa girer.

Tabağında olanın tamamını yemek, sizin o yemeğe verdiğiniz paranın tamamını yemenizdir. Aksinde eksik para vermiş olursunuz.

Tıkanmak farklı bir meseledir. Ancak bunu bilerek yapan ruh hastaları da yok değil. Aynı mantıkla sağda solda olan peçete, çatal ve bıçakları da tabağın üzerine koymak da bu ruh hastalığının bir belirtisi.

Kimse, bir insanın tabağını sıyırmasına kötü gözle bakmaz. Bu, bizim ihtiyacımız olan bir ritüel. Yemek yemeden hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam etmek mümkün mü? Elbet değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.