Tağşiş Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Tağşiş nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tağşiş” kelimesinden söz edeceğiz. 

Tağşiş Nedir? Ne Demek? 

(isim) 

(ﺗﻐﺸﻴﺶ) (Ar. ġişş “hîle yapmak, aldatmak”tan taġşіş) 

  • Bir şeye başka bir şey katma, karıştırma ve saflığını bozma gibi anlamlara gelmektedir. 
İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Münzevi

Öte yandan hukukta “gıda maddelerinin mevzuata aykırı olarak üretilmesi” anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Osmanlı döneminde gümüş paranın yani akçenin içindeki maden miktarının düşürülmesi ile, delikli para, piyasaya çok fazla para sürülmüş ancak paranın değeri düşmüştür. Bu da o zamanlarda büyük bir enflasyon dönüşmüştür. 

İlginizi Çekebilir:  Retro Ne Demek?

Tağşiş Kelimesinin Kökeni 

  • Arapça 

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Hile yapmak anlamına gelen “ğişş” kelimesinden türemiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir. 

Tağşiş Kelimesinin Kullanım Alanları 

Kelime, daha çok eski metinlerde ve alıntılarda kullanılmaktadır. Gündelik hayatta ise kullanımı oldukça kısıtlıdır. Tağşiş etmek şeklinde kullanılır. 

İlginizi Çekebilir:  Kız Oğlan Kız Nedir? Ne Demek?

Tağşiş Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Tarım ve Orman Bakanlığı ‘Taklit ve Tağşiş’ listesini yeniledi. Son tahlillerde 618 firmanın 1211 parti üründe taklit ya da tağşiş yaptığı tespit edildi.

(YeniŞafak, 12 Ekim 2019) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi