Futbolda Dripling Halinde Nedir? Topla Dripling Halinde Ne Demek?

Futbolda dripling halinde nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda dripling halinde” konusundan söz edeceğiz. 

Futbolda Dripling Halinde Ne Demek? 

Bir futbolcunun topu ayağında sürerek ileri doğru hareket etmesidir. Dripling halinde olan bir futbolcu topla hareket halindedir ve topu ileri doğru taşır. Bu sayede tehlikeli bir atak gelişebilir. Topla dripling halinde olan bir futbolcu topu daima ileri taşır, bu arada rakiplerini de geçerek ileride golle sonuçlanabilecek tehlikeli bir pozisyon üretebilir. 

İlginizi Çekebilir:  Dream League Soccer Falso Nasıl Verilir? Falso Verme Taktikleri

Dripling Nasıl Yapılır? 

Elbette her oyuncunun dripling tarzları birbirinden farklıdır. Örneğin kanat oyuncuları içeri doğru kat ederek, penetre ederek dripling yaparlar. Orta saha oyuncuları ise dikine diye tabir ettiğimiz, dikey olarak topu ileri taşırlar. Dripling konusunda bir futbolcunun topu kaybetmemesi önemlidir. Hızlı veya yavaş olsun, bir futbolcunun ilk başta topu kaybetmeden ileri doğru taşıması gerekir. Her oyuncu hızlı olmasa da bir şekilde topu ileri taşıdığı zaman tehlike yaratabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Spor Yorumcusu Cüneyt Şen Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Hangi Takımlı?

Örneğin Manchester City forması giyen Kevin de Bruyne, topu kanatlardan ya da merkezlerden alarak ileri doğru hızlı bir biçimde dripling yapar ve ileride daha da tehlikeli olabilecek tercihlerle, örneğin şut ya da kanatlara ortalık paslarla, skor üretimine katkıda bulunur. 

Dripling özellikleri olmayan futbolcular genelde yan pas, geri pas gibi sadece istatistiklere oynayan ancak skora herhangi bir katkısı olmayan hareketleri ile ön plana çıkar. Örneğin Galatasaray’da Selçuk İnan’ın 2011-2014 yılları arasındaki performansını göz önüne alın. 2011’deki Selçuk İnan, topla sürekli hareket halindedir ve dikine oynar. Skora çok büyük katkılar yapar. Ancak 2015’den sonraki Selçuk İnan sadece yan pas, geri pas yaparak orta sahada sadece alan doldurur ve başka hiçbir özelliği ile takımın performansını yukarı çekemez kaldı ki orta sahanın yükünü diğer arkadaşlarına bırakır. Kısacası takım 10 kişi oynar. Sözün kısası futbolda dripling çok önemlidir. 

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Taç Nedir? Nasıl Atılır? Taç Kuralı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara