Mimari

Tapuda ŞBİ Var Ne Demek?

Bu terim ile Web Tapu, TAKBİS sistemi ve banka kayıtlarında Ş/B/İ var şeklinde karşılaşabilirsiniz. Gayrimenkul size ait ya da almayı düşündüğünüz bir taşınmaz olabilir. Tapuda ŞBİ var demek, Şerh Beyan İrtifak kelimelerinin kısaltmasından oluşur. Bunun basitçe anlamı ise tapunun alım-satıma ve kullanıma dair kısıtlamalar içerdiğidir. Bu tür durumlar borçtan dolayı ya da bir ipotek durumunda karşınıza çıkabilmektedir.

Tapunuz ile ilgili tüm borçlarınızı bitirdiyseniz ya da böyle bir durum hiç olmadı ve karışıklık olduğunu düşünüyorsanız Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne başvurarak ŞBİ’nin kimin tarafından konulduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylelikle tapu üzerinden şerh bir dilekçe ile kolaylıkla kaldırılabilir ancak bu sorgulama ve dilekçe işlemlerini yalnızca tapu sahibi ya da bu işlemleri yapmaya noterden vekil kılınmış kişiler yapabilmektedir. Bu sebepten dolayı almayı düşündüğünüz gayrimenkul ŞBİ içeriyorsa öncelikle tapu sahibinin bu durumu ortadan kaldırmasını talep etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi