Tatula Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tatula nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Tatula kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Tatula” kelimesinden söz edeceğiz.

Tatula Nedir? Ne Demek?

(isim)

  • Zehirli ve dekoratif bir bitki.
  • Dik gövdeli, pembe-beyaz çiçekli, süs bitkisi olarak da kullanılan, nefes darlığı ve kas kasılmasına karşı iyi geldiği öne sürülen senelik otsu uyuşturucu bitki.
  • Patlıcangiller familyasından zehirli bir bitki.
  • Eski zamanlarda astıma iyi geldiği öne sürülerek sigara gibi içilen bir tür bitki.

Çeşitli hastalıklara iyi geldiği iddia edilen ve aynı zamanda süs eşyası olarak da kullanılan bir tür bitki. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Tatula Kelimesinin Kökeni?

  • Farsça.

Tatula kelimesi dilimize Farsçadan geçmiştir. Nişanyan Sözlük’e göre sözcük Modern Hintçe aynı anlama gelen dhatūra sözcüğünden alıntıdır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Tatula Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan kelimeler arasında yer alan ”Tatula” kelimesi, daha çok tıbbi alanda kullanılan bir tabirdir.

Tatula Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bir ihtiyar kadın, kı­zının arkasından bakardı. Saat bire doğru bir paket cıgara gelecek. Göğsüne iyi gelen tatula gele­cek. Saat bire doğru para gelecek. Saat bire doğ­ru dudakları yenmiş, gözleri yenmiş, burnu yen­miş, saçları yenmiş kızı gelecek.

Sait Faik Abasıyanık

Şahmerdan – Lüzumsuz Adam, Sait Faik Abasıyanık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: