Somutlaştırmak Nedir? Somutlaştırma Ne Demek?

Somutlaştırma nedir? Ne demek? Somutlaştırma kelimesinin cümle içi kullanımı ve kökeni nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “somutlaştırmak” kelimesinden söz edeceğiz.

Somutlaştırmak Nedir? Ne Demek?

Hayali, imgesel öge ve durumların somut, elle tutulur gözle görülür şekilde ifade edilmesi, örneğin bariz bir şekilde anlatılmasını sağlamak açısından anlaşılır hale getirilmesi anlamına gelir.

Somutlaştırmak, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

Toplum arasında anlaşılmayan ve karışık durumlar, somutlaştırılarak karşı tarafa anlatılır. Bu sayede verilen örnekler daha akılda kalıcı ve anlaşılır hale gelir.

Örneğin, futbolla ilgili pek çok terim, futboldan anlamayan insanlar tarafından anlaşılmaz ve bu terimler havada kalır. “Çift ön liberoyla sahaya çıktı” dediğimiz zaman karşı taraf bunu anlamayabilir. Ama “sahaya X ve Y oyuncuları ile çıktı” dediğimiz zaman örnek, somutlaştırılmış olur.

Somutlaştırma, daha çok mesleki terimlerin karşı tarafa anlatılması durumlarında başvurulan bir yöntemdir. Mesleki terimler, bu terimlere aşina olmayan bir başkası tarafından çoğunlukla anlaşılmaz. Bu nedenden ötürü, örnekler ve cümle içinde kullanılan terimler somutlaştırılır.

Külliyatımızda yer alan deyim ve atasözleri, en çok somutlaştırılan örneklerdir. Zira bazı deyim ve atasözlerinde mecazi anlam ön plana çıkar. Mesela “ayağını yorganına göre uzat” atasözündeki anlam mecazidir. Bunu somutlaştırmak gerekirse “ölçülü ve tedbirli ol” anlamınına geldiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.