Tekerlek Devir Sensörü Ne İşe Yarar?

Bu parça ABS devir sensörü olarak da bilinmektedir. Bu makalemizde tekerlek devir sensörü olarak adlandıracağız. Gelin hızlıca ne işe yaradığından bahsedelim ve durumu özetleyelim. Aracınız yolda seyir halindeyken tekerlek içinde bulunan sensörler hızınızı ölçmekte ve kadrana yansıtmaktadır. Bu Çok eski klasik otomobillerde dahi bulunan standart bir özelliktir. Tekerlek devir sensörü ise daha akıllı çalışır ve güvenliğinizi sağlar. Bu sensörler tekerleğe gelen gücü ve belirli bir sürede aldıkları devirleri sürekli ve düzenli olarak ölçerler. Dört tekerde de bulunan sensörler birbiri arasında iletişim halinde bulunarak çalışır.

Tekerlekler hareket almazken birisi hızlı bir şekilde dönüyor. Bu garip olay yaşanabilir mi? Evet. Tekerlek devir sensörü buzlu ve kaygan koşullar gibi hallerde tekerleklerin patinaj yaptığını anlamaktadır. Ya da fren yaptığınızda ABS sensörünü gerektiği kadar devreye sokmak suretiyle teker kitlenmesini önlemektedir. Bu sistemin sağlıklı çalışmaması durumunda aşağıdaki sorunlar görülebilir.

  • Araç yolda sağlıklı ve dengeli şerit değiştiremez,
  • Virajlarda kayma olasılığı çok yüksektir,
  • Kaygan ve buzlu havalarda patinaj yapma ihtimaliniz artar,
  • Ani kalkışlarda araç patinaj çeker,
  • Ani-panik freni gerektiğinde tekerler kitlenir ve araç kızaklar.

ABS devreye girmesi gereken durumda hiçbir tepki vermiyorsa ilgili tekerdeki sensörün tamamen değişmesi gerekecektir. Bu parçanın tamiri mümkün değildir ve bu tür bir müdahale sağlıklı olmayacaktır. Yalnızca OEM parça ile değişim sağlayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.