Temayül Ne Demek?

Temayül. İsim. Bir yöne doğru eğilme, bir eylem veya düşünceyi belirtmek ya da söylemek için bir şeye yönelme hali, eğilim anlamlarına gelen dilimize Arapça’dan geçmiş bir kelimedir. Meyil sözcüğünden türemiştir. Cümle içerisindeki kullanımı ve benzer kelimeler aşağıdaki gibidir.

Cümle İçi Kullanımı;

İlginizi Çekebilir:  Tretuvar Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bu faydasız şeyleri mümkünse okumamak , değilse onları faydasız bir safra gibi taşımamak gerekir. Maksat okumak değil, okudukları arasından insanların tamayül ve kabiliyetine göre kendisine yararlı olacak şeyleri çıkarmak, almaktır.

Kavgam, Adolf Hitler

Benzer Kelimeler;

Meyil: Eğim, bir tarafa kaymak, eğilmek anlamlarına gelir. Dilimize Arapçadan geçmiştir. ”Bizlerin bazen eksik olana bazen fazla olana meyil göstermemiz gerekir.”

İlginizi Çekebilir:  Perçinlemek Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Meyletmek: Birine ya da birisine doğru yanaşmak, eğilim göstermek anlamlarına gelen daha çok gönül bağı kurma ile ilintili bir kelimedir. Etmek ek fiili dışında Arapça bir kelimedir. ”Surete itibar etmemek, manaya meyletmek lazımdır.”

Meyilli: Bir şeye veya birine eğik halde olan. Birine gönül bağı olan. ”…ve ayrıca çocuğun tabiaten iyiliğe meyilli olduğu fikrini savunmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat