BMW Yağ Lambası Sarı Yanıyor Çözümü Nedir?

İçten yanmalı yüksek hızla çalışan motorlarda yağ, sistem parçalarının soğumalarını sağlar ve oluşturdukları ince katmanla birbirlerine temas etmelerini engeller. Dolayısıyla motorların sorunsuz şekilde çalışabilmeleri için yağ durumu, oldukça önemlidir. BMW araçlarında da, yağ durumuyla ilgili sürücüyü uyaran kırmızı ve sarı yanabilen ikaz lambası bulunur. Araçta motor yağının azalması, ikaz lambasının sarı yanmasına neden olur.

Bir benzetme yapacak olursak, motor yağı aynı vücudumuzdaki kana benzer ve yağ pompası da kalbimizdir. Otomobillerde, yağ pompası aynı kalp gibi atarak, sistem parçalarında motor yağının iletilmesini sağlar. Motor devrine göre de şiddetini arttırır. Eğer motor yağı zamanında değiştirilmezse veya uygun olmayan incelikteki yağlar kullanılırsa, yağ filtresinden süzülen yağı motora ileten pompada arıza gerçekleşebilir. Bu pompanın arızalanmasıyla birlikte de motor yağlamayı keser ve yağ basıncı düşerek ikaz lambasının yanmasına sebep olur.

Eğer motor yağ lambası sarı yanıyorsa, motor yağınız eksilmiş demektir ve motor yağ seviyesine ekleme yapılması gerekir. Eğer ekleme kısa zamanda yapılmazsa, bu sefer kırmızı ikaz lambası yanacaktır.

Ek olarak, bazı araçların üretiminde, km bazında belirlenmiş olan yağ bakım periyodu vardır ve belirlenen kilometreye ulaşıldığında bu sarı uyarı ışığı yanabilir. Herhangi bir bakım esnasında bu ışığı yeniden ayarlatabilirsiniz ve eğer ayarlatmadıysanız servise giderek sarı ikaz ışığının sönmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Yağ seviyesini kontrol ettiğinizde, motor yağının yeterli olduğunu gördüyseniz, sarı ikaz lambasının yanması başka arızalardan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin;

  • Otomobilin altının vurulması sonucu karterin delinmesi ve motor yağının sızması,
  • Motorda oluşan conta kaçaklarından yağ sızması,
  • Yağ filtresinde tıkanıklık olması,
  • Yağ göstergesinin bozuk olması,
  • Yağ pompası arızası nedeniyle motorun yağlama yapmaması,
  • Aracın silindir kapak contasının yanması,
  • Yağ müşüründeki kablonun yerinde çıkması ve şaseyle temasının kesilmesi şüphelenilebilecek nedenlerdir.

Eğer, motor yağ seviyeniz idealse ancak sarı ikaz lambası yanıyorsa, yukarıdaki arızalardan birinden kaynaklanıyor olabileceğinden hemen bir servise götürmelisiniz. Ayrıca, aracın belli dönemlerde kontrol edilip yağ filtresinin değiştirilmesi gerekmektedir. Günümüzde, BMW araçlar için önerilen her 15 bin km’de bir ya da yılda bir servise gidilerek yağ filtresi değişimi yapılmasıdır. Buna uymak önemlidir, yağ göstergesi ne zaman yanarsa o zaman aracı bakıma sokmak yerine zamanında değişim yapılması, yağ lambası sorunlarını önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.