Ekonomi

Ters Repo Geliri İçin Beyanname Verilir mi?

Her tür yasal gelir için vergi yasal bir yükümlülüktür. Sektöre göre kısa süreli istisna ya da indirim sağlansa da tüm vatandaşlar gelirlerine nispeten vergi kanunlarını takip ederek vergisini vermek zorundadır. Bu konumuzda ise yatırım geliri olarak sayılan ters repo geliri için beyanname vermenin gerekliliğidir. Ancak unutmayın asla yatırım veya danışmanlık yerine geçmez. Son sözü uzman mali müşaviriniz söyleyecektir.

Ters repo türü yatırımlardan bankalar ve aracı kurumlar stopaj aracılığıyla otomatik şekilde vergi kesintisi yapar. Bundan dolayı ayrıca vergi beyannamesi verilmesine gerek yoktur. Aynı diğer tür hisse senedi, düz repo, tahvil gibi yatırımlarda olduğu gibi işlemi yaptığınız anda otomatik kesinti ile vergilendirmeyi halletmiş olursunuz. Çok yüksek oranlarda ve özel durumlarda beyan gerekebilir bu konuda detaylı bilgi almak için mali müşavirinize danışmanızı şiddetle öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds