Tevehhüm Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tevehhüm nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Tevehhüm kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tevehhüm” kelimesinden söz edeceğiz.

Tevehhüm Nedir? Ne Demek?

(isim)

— Sebepsiz bir kuşkuya düşme,
— Kuruntuya kapılma,
— Vehmetmek
— Asılsız bir iddia üzerinde fazlaca durma

İlginizi Çekebilir:  Müteşahhıs Ne Demek?

Kişinin herhangi bir nedenden dolayı kuşkuya düşmesi, kuruntuya kapılması, delili olmayan bir ihtimal üzerine fazlaca durması anlamlarına gelmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Tevehhüm Kelimesinin Kökeni?

— Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ise “vehm” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Farzımuhal Ne Demek? Farzımuhal Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Tevehhüm Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”tevehhüm” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Tevehhüm Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“” Bunda büyük bir zafer kadar büyük bir felâket de tevehhüm edilebiliyordu. Hiç kimse bir diğeri ile konuşmuyordu. İşte ateş başlayıncaya kadar geçen bu 1-2 saatlik yolculukta yaşadığım heyecana ölünceye kadar hiçbir heyecan ulaşamayacak sanırım. O bahtiyar kafilede bulunanların hangisine sorarsanız hepsi aynı şeyi söyler. “

Asla Yenilmeyeceksin, Recep Şükrü Apuhan

İlginizi Çekebilir:  Teavün Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi