Tevehhüme İtibar Yoktur Ne Demek?

Tevehhüme itibar yoktur nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Tevehhüme itibar yoktur cümlesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, deyim, tabir, atasözü ve cümlelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “tevehhüme itibar yoktur” cümlesinden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Kimse Sınanmadığı Günahın Masumu Değildir Ne Demek?

Tevehhüme İtibar Yoktur Ne Demek?

Tevehhüm, yani kuşku veya vehme önem verilmez. Bir konuda hüküm belirtirken kuşkulu ya da şüpheli ifadeler dikkate alınmaz anlamına gelen Mecelle kanunudur.

Tevehhüm, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür ve “kuşku, kuruntuya kapılma, herhangi bir kanıta dayanmayan iddialarda bulunma” gibi anlamlara gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hüseyin Nihal Atsız’ın Kürtler Hakkındaki Görüşleri

Mecelle’deki önemli kanunlardan biri olan “tevehhüme itibar yoktur” kaidesi, bir hüküm verilirken dikkate alınır. Mecelle’deki bir diğer kanun olan “müddei iddiasını ispatla mükelleftir” kaidesi de yine bu kanunu destekler.

Ortada şüpheli, bir delile dayanmayan iddia varsa bu iddiaya önem verilmez ve üzerinde durulmaz. Hüküm verebilmek için iddianın kanıtlı veya şüpheye mahal vermeyecek şekilde olması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Gençlik Bilseydi İhtiyarlık Yapabilseydi Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir