Tevfik Uyar Kimdir? Nerelidir?

Tevfik Uyar 1985 yılında dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi ‘nde uçak mühendisliği üzerine lisans eğitimi almıştır. Ardından Anadolu Üniversitesi ‘nin Sosyoloji bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Sosyal Bilimler Fakültesinde İşletme Yönetimi dalında yapmış ve bunun üzerine tezler yazmıştır. Genel olarak çalışmalarından bahsedecek olursak risk algısı ve belirsizlik durumlarında karar verme üzerinedir.

Günümüzde podcast kanalı olarak bilinen ve yayın hayatına devam etmekte olan “Açık Bilim Dergisi ‘ninkurucularındandır. Aynı zamanda “Yalansavar blog sitesinin yazarlarından birisidir. Geçmişte 2011 ve 2013 yılları arasında Açık Bilim Radyo Programı ‘nda yapımcılık ve sunuculuk görevlerini üstlenmiştir. Bilim üzerine birçok yayında katkıları vardır. Herkese Bilim Teknoloji ‘de köşe yazarlığı yapmakta olup İstanbul Kültür Üniversitesi ‘nin bünyesinde havacılık ve insan davranışları konusunda ders vermeye devam etmektedir.

Son zamanlarda Safsatalar isminde bir kitap çıkaran TevfikUyar, bu kitabında insanların günlük hayatında çok sık gerçekleştirdiği yanlış akıl yürütme eylemlerini el almıştır. Bu kitabı birçok site üzerinde en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden de binlerce takipçisi ile günlük hayatından ufak yazılar paylaşmaktadır. Düzenlediği etkinlikleri, katıldığı seminerleri Tevfik Uyar Twitter hesabı üzerinden takip edebilirsiniz. Birçok konuda donanımlı olmak adına fazla okuyan ve araştırmacı bir yapıya sahip olan Tevfik Uyar gerçekten genel kültürünüzü ve bilgi dağarcığınızı genişletmek istiyorsanız takip etmek isteyeceğiniz bir insan diyebiliriz. 

Takipçileri ile okuduğu kitapları ve kitaplardan kısa kısa kesitleri sürekli olarak hesabı üzerinden paylaşmaktadır.Kendi mesleklerini ise Uçak Mühendisi, Emniyet Uzmanı ve Sosyolog olarak tanımlamaktadır. Birçok insanın örnek alması gereken donanımlı bir insan diyebiliriz.

İnsanlara bir katkısı olacağını düşünerek okullarda verdiği derslere yönelik hem kendi hem de başka uzmanların makalelerini sitesinde yayınlamaktan kaçınmıyor. Bu hizmeti ise tamamen ücretsiz olarak iyi niyetiyle yapıyor. Aynı zamanda Almanca dilinden kendi derslerinde ve başka hocaların kullanabilmesi için Türkçe diline çevirdiği kitaplarda mevcut. Çevirileri ve kendisine ait toplamda 12 adet kitabı mevcut.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: