Zeynep Kurubacak Kimdir? Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Zeynep Kurubacak kimdir, nereli ve kaç yaşında, ne iş yapıyor, hangi okulda okuyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Zeynep Kurubacak”tan söz edeceğiz. 

Zeynep Kurubacak Kimdir? 

  • Sosyal medya fenomeni. 

Özellikle gülmemesi ve asık yüzlü olması dolayısıyla dikkat çeken ve sosyal medyada birçok paylaşıma konu olan Zeynep Kurubacak hakkında son günlerde oldukça fazla paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımlardan birkaçını aşağıda bulabilirsiniz: 

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan Zeynep Kurubacak’ın Instagram üzerine 10 binden fazla takipçisi bulunuyor. Zeynep Kurubacak 21 yaşında. 

Konu Dışı Alan – Out of Topic

Bu yazımızda kısaca sizlere Zeynep Kurubacak’tan söz ettik. Ancak burada kendisini eleştirenler hakkında birkaç şey söylemek lazım. Yani kız gülemiyor ve bu olağan bir durum. Gülmek herkese yakışmayabiliyor. Ancak sırf dudak yapısı böyle diyerek de alay etmek yanlış. Sosyal medyada bir kişi ya da konunun herkes tarafından yapılıyor olması eylemi meşru kılmaz. Biraz linç kültürünün ya da “ofansif mizahın” sınırlarının farkında olmak “duyar kasmadan” doğru bir görüş ortaya koymaya çalışmak gerekir diye düşünüyorum. Mizahın bu son zamanlarda çirkinleşmesi durumu, hayli can sıkıcı. Kaldı ki karşı tarafın psikolojisini düşünen neredeyse kimse yok. Elinizde olmayan ya da düzeltemeyeceğiniz bir nedenden ötürü sizle alay edilse hiç kuşkusuz bu duruma öfkelenirsiniz. O yüzden, mizah yapılabilir ancak insanın da sonuçlarını az da olsa düşünmesi gerekir. 

Sosyal medyada hızla yükselen ve önü alınamayan bu ne idüğü belirsiz espri anlayışı, özellikle kişiler üzerinden yapıldığı zaman karşı tarafa ağır bir hasar verebiliyor. Bunun “şakayı kaldırmak” ya da kaldıramamak ile bir alakası yok. Bunun adı sosyal linç. Bir arkadaşınıza yaptığınız benzetme sadece ikinizin arasındadır ancak bunu Twitter gibi milyonlarca bilinçsiz kullanıcının olduğu bir mecrada yapmak bazı noktalarda ipin ucunu kaçırmanıza ve durumun sizden çıkmasına neden olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.