Tevil Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tevil nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Bühtan kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Tevil” kelimesinden söz edeceğiz.

Tevil Nedir? Ne Demek?

  • Kişinin söylediği bir sözü ya da davranışı, gerçek ve görünür anlamlarından uzaklaştırıp başka bir şeye atfetmesi anlamlarına gelir.

Bir söze bilinen anlamının dışında başka bir yorumda bulunma gibi anlamlara gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Tevil Kelimesinin Kökeni?

– Arapça.

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni geri dönmek anlamına gelen ”evl” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Tevil Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Tevil” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Tevil Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Kur’an’dan işlerine geleni alıp işlerine gelmeyen ile te’vil ve tefsir adı altında devre dışı bırakmak hem Kur’an’dan istifadeye azaltmak hem de azabı hak etme vesilesidir Kur’an kendisine bu tarz yaklaşımlara şöyle cevap vermektedir “Nitekim Biz Kuran’ı kısımları ayıranlara azabımızı indirmişizdir onların bu azabı hak etmeleri Kuranı bölüp ayırmalarıdır”

Muhammed Emin Yıldırım, Vahyi Hayata Taşımak, Muhammed Emin Yıldırım, Sayfa 293

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: