Kelimeler

Naçar Ne Demek?

Naçar ne demek? Dilimize Farsçadan geçen onlarca kelimeden biri de Naçar kelimesidir. Naçar ne demek? Naçar kelimesinin anlamı nedir? Naçar kelimesinin cümle içerisindeki kullanımı nedir? Naçar kelimesinin kullanım alanları nelerdir?

Naçar Ne Demek?

Naçar, Sıfat-İsim

Çaresiz, çaresi olmayan, biçare anlamlarına gelir. Çaresi olmayan, çaresiz kişi veya kişiler için kullanılan bir tabirdir.

Naçar Kelimesinin Kökeni Nedir?

Naçar kelimesi dilimize Farsçadan geçmiş bir kelimedir. Farsçadaki iki olumsuzluk ön ekinden biri olan Na eki ile “çar” kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiş bir kelimedir.

Farsçadaki diğer olumsuzluk ön eki ise “bi” ekidir. Naçar kelimesinin eş anlamlısı olan “biçare” de yine dilimize Farsçadan geçmiştir. Anlamı ise yine çaresi olmayan, çaresiz kişidir.

Naçar Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Naçar kelimesinin kullanım alanları daha çok bir kişi veya kimse içindir. Naçar kelimesinin gündelik hayatta kullanımı için birkaç örnek vererek anlamını pekiştirelim.

– Naçar mağlup oldu.

– Naçar insan.

– Naçar kalmak.

– Naçar, öylece bakakaldım.

– Naçar, hastane koridorlarında sabaha kadar bekledik.

Naçar Kelimesinin Telaffuzu

Naçar kelimesi, kelimenin kökenine uygun okunduğunda ilk hecesi uzatılarak okunur. Naaçar, şeklinde okunması daha makuldür.

Naçar Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı Nedir?

Hiç kimse her daim kudretli yahut her daim naçar olamazdı. Yüksekten uçanların boyun eğdiği,alçaktan kanat çırpanların da şimşek hızıyla maviliklerde gözden kaybolduğu zamanlar muhakkak ki vardı.

Pinhan, Elif Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds