The Potato Eaters

The Potato Eaters. Orijinal ismiyle De Aardappeleters. Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Van Gogh‘un ölümünden beş yıl önce tamamlamış olduğu yağlı boya tablosu.

1883 yılında yaklaşık 3 sene yaşamış olduğu ülkesinin Nuenen kasabasındaki izlenimlerini aktarmıştır.

Resimde kahverengi tonların ağırlığı resme depresiflik ve gerginlik havası katmıştır. Barok dönemi eserlerinde kullanılan mahzen aydınlatma tekniğini kullanmış olan Van Gogh’un bu eserindeki detay resmin formalist yorumlamasından daha çok tarihsel yorumlamasıdır.

Zira bu resimde Coğrafi Keşifler sonucunda gündelik hayatta olan değişimlerden bahsediliyor. Resimdeki insanlar aslında çalışan kesimi temsil ediyor ve akşam eve geldiklerinde ‘ailecek’ masada yemek yiyorlar. Bir nevi sanayi toplumunu anlatılıyor. Fabrikalardan yorgun argın evlerine dönen aile fertlerinin masada artık ne varsa ne bulurlarsa onu yedikleri, çoğunun yüzlerinin düşük,bir an önce yatmayı ve yarınki işe yetişmeyi düşündüğü, kendilerine ayrılan vakitlerinin çok az olduğu atmosferini izleyiciye çok başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmıştır Van Gogh.

Sonrasında aile fertlerinin yediği yemek ‘patates’. Coğrafi keşiflerden sonucu Amerika’dan Avrupa’ya oradan da farklı ülkelere taşınmış henüz ‘yeni’ keşfedilmiş bir yiyecek.

Daha sonra ortamı aydınlatan gaz lambası balina sperminden yapılmış, Amerika’nın keşfi sonrası icat olan ve kullanılmaya başlayan ‘yeni’ bir değişim.

Yine ailecek içtikleri resimden de anlaşılacağı üzere sıcak içecek ise yine Amerika’nın keşfi sonucu tüm dünyaya yayılmış bir bitkinin kavrulması ve özel bir takım işlerden geçerek içilebilir hale gelmesi sonucu ‘oluşturulmuş’ içecek kahve.

Yani kısacası bu resim, dünyadaki değişiklikler ve yeni dünya düzeninin insanların hayatında ne kadar büyük değişiklikler meydana getirdiğinin en güzel örneklerindendir.

Resmin formalist açıdan yorumlaması birkaç sayfa tutabilir ama resmin tarihsel yorumu daha önemli bir teşkil ediyor.

Meraklıları için tablo Amsterdam‘daki Van Gogh müzesinde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.