Guernica

Guernica, Üç yıla yakın süren İspanya İç Savaşı’nın sanata en büyük yansıması olarak kabul edilir. İspanyol Ressam Pablo Picasso tarafından resmedilen tablo içinde trajik bir öyküyü barındırır.

Guernica bir kasabanın adıdır ve kasaba İspanya İç Savaşı sırasında Alman uçakları tarafından bombalanır. Franco rejimi, muhaliflerin kontrolündeki köy, kasaba ve şehirleri yakıp yıkarken Hitler’den de destek almış ve kasaba Almanlar tarafından yerle bir edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Tablo Analizi Ve Yorumu Nedir? Nasıl Yapılır?

Picasso, bu olay karşısında duyduğu üzüntüyü tablosuna yansıtmış ve bir şaheser meydana getirmiştir. Alman uçaklarının bombalamasının ardından kasaba halkından 1500’e yakın insan hayatını kaybetmiştir. Tablo 7.76 genişliğinde, 3,49 yüksekliğinde bir duvar tablosudur. Picasso eserini sadece 15 gün gibi kısa bir sürede tamamlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Roma'nın Yasal Şahitleri: Acta Diurna

Picasso, Franco rejiminin acımasız tutumu karşısında, tavrını sanatla ortaya koymuş ve kanlı iç savaşın tüm dünyada tepki toplamasını sağlamıştır. Aynı zamanda Picasso, tablosunun Franco iktidarda olduğu sürece İspanya topraklarına girmesine izin vermemiştir. Tablo ancak Franco’nun 1975 yılında ölmesiyle İspanya’ya gelmiştir. Tablo, şu anda Centro de Arte Museo Reina Sofia adlı bir müzede sergilenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Dünyaca Ünlü Müzik Grubu Camel 23 Mayıs 2018'de Zorlu PSM'de Sahne Alacak

Savaşın çirkin yüzünün resmedildiği bu tablo ile Picasso yetkinliğini kanıtlamış ve dünyaca tanınan bir ressam olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz