İyi Davranışları Ödüllendirin Kötü Davranışları Cezalandırın

Her zaman iyi davranışları ödüllendirin kötü davranışları ise cezalandırın. İyi davranışlar, insanın daha iyiye gitmesini sağlar, kötü davranışlar ise yine aynı şekilde yöne çeker insanı. İyi şeyler yaptığınızda kendinizi ödüllendirin çünkü iyi şeyler ödüllendirilmediği zaman sonuçsuz kalır. Ve kötü şeyler de cezalandırılmadığı zaman önü alınmaz ve hep daha kötüye sürüklerler insanı.

Ceza ve ödül en iyi yol göstericidir insana. Davranışları nedeniyle insan hayatına yön verir. Hayat kısaca davranışlardan oluşur. Ve insan davranışlarına yön vermek, şekillendirmek zorundadır.

İlginizi Çekebilir:  İdeal Birliktelikler ve Standart Yaşam

İyi olan şeylerin törpülenmemesi için ödüllendirilmesi gerekir. Ödülü alan insan bir dahaki iyiliğini yapmak için kendinde bir cesaret bulur. İyiliğe adım atmak için cesur olur kısaca. Ve aynı zamanda kötü olan şeylere de ceza vermediğiniz zaman, kötüler bir kartopu gibi yuvarlana yuvarlana bir çığ oluşturur. Yukarıda değindiğim gibi kötünün önü alınmaz.

İlginizi Çekebilir:  Hiçbir Şeyi Beğenmeme Hastalığı

İyi ve kötü, güzel ve çirkin dünyada her zaman var olan tezatın yaşamımızdaki tezahürünün sebebi, bizim onlara ne şekilde yaklaştığımızla ilgilidir. Tezatlara yaklaşım tarzımız ise onların yaşamlarımızdaki etkisini belirler. Ne olarak tasvir edersek o olarak kabul edilir.

Ödül ve ceza birer psikolojik safhadır. Psikolojik nedenlerden ötürü bizim olaylara bir karşılık vermemiz gerekirdi. İnsanın bu düşünsel süreci, yine kendi içinde içselleştirilmiş duygu ve düşüncelerinin kalıplaşmasına, pas tutmasına ve bir daha hiç değişmemek üzere kalmasına sebep olur. O yüzdendir ki, insanın muhakeme yeteneğine sahip çıkarak olaylara bakmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz