Ticket Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ticket, özel ya da kamu görevlilerine kurumları tarafından verilen yemek kartının adıdır. Sodexo ve Multinet gibi kullanımı ve kullanım alanı yaygın diğer yemek kartları gibi Ticket da çalışanların aylık yemek giderlerini karşılamak için çalışılan kurum tarafından verilen bir yemek kartıdır.

Çipli bir kart olan Ticket’ın içine her ay kurum tarafından belirlenen miktarda para yatar. Paranın hesaba yatırılma tarihi genellikle ayın biridir.

Ticket hakkında merak edilen önemli sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir.

Ticket’ın Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğreniriz?

Ticket’ın Android ve IOS’taki uygulamasını indirip kart bilgilerinizi kontrol ettikten sonra kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ya da Ticket yemek kartının geçtiği bir işletmeden yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ev Alırken Krediye Uygun Ne Demek?

Ticket Nasıl Kullanılır?

Yükleme yapılan Ticket yemek kartınızı kullanmak için öncelikle yapmanız gereken işlem, Ticket geçen işletmelerin birine gidip yükleme yapmaktır. Ticket pos cihazı bulunan işletmelerdeki görevlilere yükleme işini yaptıktan sonra size bir fiş verirler. Bu fiş ne kadar yükleme yapıldığına dair bir bilgilendirme fişidir.

Ticket Kart Nerelerde Kullanılır?

Ticket yemek kartı pastane, restoran ya da kafelerde, hatta bistrolarda; bazı süpermarket ve marketlerde kullanılır/geçer. Kafe ya da restoranlarda yemek yemek; marketlerde ise gıda alışverişinde kullanılmak için Ticket kartı kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Tarlaya Kredi Çıkar mı?

Ticket Devreder Mi?

Ticket’ın içinde arta kalan paralar bir sonraki aya devreder. Yalnız bir yılda veya iki yılda bir güncelleme olur ve Aralık 31’i gecesine kadar içindeki parayı sıfırlamadığınız takdirde para bir sonraki Ocak ayına devretmez. Bu işlem, güncelleme işlemi, kullanıcılara çok çok önceden haber verilir.

Ticket İle Sigara Alınır Mı?

Ticket hakkında merak edilen konuların başında sigara alınabilir mi sorusu geliyor. Ticket, yemek kartı sadece yemek yemek ve gıda alışverişinde bulunmak için çalışanlara tahsis edilir. Bazı gayriresmi yerlerde Ticket, nakte çevrilir veya Ticket’dan sigara alınabilir.

İlginizi Çekebilir:  Btcturk Hata Kodu 1001 Ne Demek?

Ticket Ne Kadar Yatar?

Kurumlar tarafından farklılık gösterse de çalışılan gün başına ortalama 10 TL ile 15 TL arası bir fiyat belirlenir. Örneğin 25 iş günü çalışan bir personelin Ticket’ı ortalama 280-320 TL arasıdır.

Ticket, ücretlendirmesinde çalışılan gün kadar çalışılan saat de önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara