Otomobil

Trafik Poliçesinde Muallak Tutar Ne Demek?

Trafik poliçesi, yaşanan bir kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılamayı amaçlayan bir hizmettir. Ülkemizde büyük bir dikkatle kullanılan bu uygulama özellikle mağduriyetlerin yaşanmaması için sıkça tercih edilir. Sürücüler trafik poliçesi yaptırdıkları zaman içerisinde farklı ve bilmedikleri kavramlar görebiliyorlar. Burada en çok görülen kavramlardan bir tanesi de “Muallak Tutar” ifadesidir. İfadenin anlamı hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler vererek yardımcı olmaya çalışacağız.

Trafik Poliçesinde muallak tutar kavramı, bir sigorta şirketinin ödeme ihtimalinin bulunduğu ya da düşündüğü, fakat ödenmemiş hasarlar için teknik karşılıktır. Yaşanan kazadan sonra hasar ihbarı sigorta şirketine gittiğinde inceleme yapılmadan hasar tahminleri yapılır. İşte bu tahmin hasarlarına muallak hasar karşılıkları ayrılır.  Bir diğer bakış açısıyla bakacak olursak, şirket bilanço dönem sonlarında kardan düşmektedir. Bu sonuçla şirketin karı beklenenden daha az görülmesi sağlanır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi