Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Bu aralar trafik sigortası gündemde olan bir konu. Sebebi, fahiş miktarlarda gelen zamla alakalı. Tabii bunlardan sonra akıllara gelen sorulardan biri: “Trafik sigortası yapılmazsa ne olur?” oldu. Gelin beraber bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Her şeyden önce bilinmesi gereken şu ki trafik sigortası zorunlu olmasa dahi aracınız ile yola çıkarken mutlaka olması gereken bir güvencedir. Bir kaza durumunda başınıza gelebilecek yüksek miktarlarda maddi hasarlar veya yaralanma durumlarında eğer trafik sigortası yapılmazsa büyük risk almış olursunuz.

Oldu ya trafik sigortanızın süresi bitti ve yola koyuldunuz. İlk polis çevirmesinde kontrol edilen en önemli belgelerden biri trafik sigortasıdır. Aracınızda muayene yok ise ve ilk defa çevirmeye girdi iseniz polis size belli bir miktar para cezası verdikten sonra muayene yaptırmanız için size bir süre verir. Fakat trafik sigortası yapılmazsa durum bu kadar kolay değil. Aracınız kesinlikle bağlanır. Araç sahibine para cezası kesildikten sonra araç çekici ile otoparka götürülür. Bu arada çekici masrafını da siz karşılamak zorundasınız. Trafik sigortanızı yaptırana kadar araç otoparkta kalır ve günlük işleyen otopark ücreti de sizden talep edilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise devir işlemleri. Diyelim ki aracınızı bir başkasına devir ettiniz. Sizin üstünüzde daha süresi olan trafik sigortası olsa da o araç için sigorta geçersiz sayılır ve yeni sigorta yapılması gerekir. Bu arada siz kalan gün başına sigortayı iptal ettirerek para alabilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.