Tümüyle Drift Teknikleri

Drift yapmak aracın sizin kontrolünüz altında arkadan kopmasıdır. Bu size yüksek heyecanlı anlar yaşatabilir. Bunu kontrol etmeyi birazdan bahsedeceğimiz maddelerde bu drift teknikleri yazımızda öğreneceksiniz.

Çok çeşitli drift teknikleri vardır. Bunun türünü ise aracınızın kapasitesi ve özellikleri belirleyecektir. Drift yapmak aslında bir manipülasyondur bu sırada özellikle direksiyon hakimiyetini çok iyi bir şekilde sağlamalısınız. Drifr yaparken çok etkileyici görünebilirsiniz fakat bu çok fazla pratiğin sonucunda oluşacaktır. Günlerce çeşitli teknikler üzerinde çalışmanız bu sanatı iyi bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

/!!!/Drift teknikleri üzerinde çalışırken hatta uzmanlaştıktan sonra bu tür hareketleri trafiğe kapalı, bu sporu çevrenize ve kendinize zarar vermeden yapabileceğiniz alanlarda uygulayın.

Drift İçin Nasıl Bir Araca İhtiyacınız Var?
1. Arkadaş itişli veya dört çeker bir araç olmalı.
2. Güçlü bir motor işinizi çok kolaylaştıracaktır.
3. Diferansiyel kilidini sınırlayabileceğiniz bir araç.
4. Elektronik stabilize kontrol sistemlerini tamamen devre dışı bırakmanıza imkan veren bir araç.
5. Ucuz lastikler!

İlginizi Çekebilir:  Kasko Delmek Ne Demek?

Önden çekişli araçlarda el freni ile geçici bir manipülasyon sağlayabileceğiniz için etkili bir kayma sağlamak zor. Bununla beraber dört çeker araçlar da bir rekabet sırasında arkadan itişlerin estetik açısından gerisinde kalabilir.

Drift Nasıl Yapılır?

Biraz da işin teori kısmından bahsedelim. Lastikler yolda nizami bir tutuş sağlamaya çalışır. En başından beri tekrar ettiğimiz ‘manipülasyon’ kelimesi işte burada devreye girmektedir. Fizik kurallarını göz önünde bulundurarak viraja giriş e çıkışlarda apex noktasına en verimli zamanda girmek harika bir drift için bize yardımcı olacaktır.

Güç ile Drift
Viraj köşesine geldiğiniz vakit ufak bir direksiyon hamlesi ve aracın tüm beygirlerini açığa çıkarırcasına aracı roketler gibi gaza basmak. Bunun için siz de takdir edersiniz ki güçlü araçlara ihtiyacınız var. Yazının sonunda dünyada drift için en çok kullanılan araçlar hakkında da bilgi vereceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes E S M Modu Ne Demek? Detaylı

El Freni ile Drift
Bu teknik listelediğimiz teknikler içinde en basit olanı ve en çok da kullanılan teknikdir. Belli bir hızda seyrederken el frenine asılarak aracı oynatmak. Bu teknik genelde önden çekişli araçlarda kullanılır.

Debriyaj ile Drift
Bu yöntemde ise aracın debriyajından ayağınızı sert çekmenizle beraber patinaja düşmek zorunda kalmadı ve basit bir hareket ile şov başlasın!

Vites Kilidi
Viraja girmeden hemen önce Heel and Toe tekniği kullanılarak vites küçültülür ve ayak debriyajdan hızlıca çekilir.

Dirt Drop
Bu teknik yeni başlayanlar için uygun bir yöntem değil. Drift sırasında adeta süpürürcesine yolun kenar kısımlarına dokunmak.

İlginizi Çekebilir:  Tavan Boyalı Araba Alınır mı?

Savurarak Drift
Her taktikte ihtiyacımız olan direksiyon hamlesi burada ana konumuz. Viraja girerken sert bir direksiyon hamlesi ile aracın arkadını koparmalısınız.

Drift Araçları
Drift araçları yukarıda belirttiğimiz maddeler haricinde hafif bir yapıda olmalıdır. Ülkemizde her türlü araçla drift yapılmaya çalışsa da aracın yapısı çok önemlidir. Dünyada bu sanat için başlıca kullanılan araçlar ise; Nissan Silvia/180/200Sx, Toyota AE86, Mazda RX-7, Nissan Skyline, Nissan 350Z, Toyota Supra, Ford Mustang, Dodge Charger. Bu araçlar dediğimiz gibi sadece örnekler Mercedes, BMW araçlar da kullanılmaktadır.

Unutmayın!
Aracınız kayıyor ve kontrol sizin elinizde değil ise bu drift değildir. Drift sürekli kontrol altında tutmaktır.

 

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara