Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Askerlikten Muaf mı?

Bu konu ülkemizde vatandaşlar tarafından fazla bilinmeyen ve internet üzerinde de hakkında pek bilgi olmayan bir konu. Hatta tüp mide ameliyatı olmasına rağmen bedelli askerliğe başvuran, ameliyat olmaya karar vermesine rağmen 3 yıl üst üste erteleme ile kilo sebebiyle muaf olmak isteyen vatandaşlar bulunmaktadır. Baştan açık ve net şekilde belirtelim mide rezeksiyonu nedeniyle tüp mide ameliyatı olanlar TSK asker alma mevzuatına göre askerlikten muaf olurlar. İlgili mevzuat maddesini aşağıda açıkca görebilirsiniz.

Tüp Mide Askerlik Muafiyet İşlemleri Nelerdir?

  • İlk adım olarak e Devlet üzerinden yoklama başvurusunda bulunup aile hekiminize sevk almalısınız,
  • Aile hekiminize mide ameliyatı olduğunuzu ve hastanede genel cerrahiye sevk istediğinizi belirtin,
  • Hastaneye sevk belgenizle randevusuz doğrudan gidebilirsiniz,
  • Elinizde ameliyat olduğunuz doktordan aldığınız ıslak imzalı epikriz raporu ile cerraha muayene olunuz ve ameliyatınızı anlatınız.

Burada doktorunuz durumun ispati için ekstra endoskopi isteyebilir. Ancak ‘askerliğe elverişli değildir’ raporunu alınca tekrar heyete kalacaksınız. Heyet gününde de heyete durumunuzu açıklayınız. En son çıkan raporu doğrudan askerlik şubesine götürdüğünüzde iş bitiyor.

Tüp Mide Ameliyatı Oldum Askere Gitmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bu durumda ilk aile hekimi muayenesinde direkt sağlıklı olduğunuzu herhangi bir probleminiz olmadığını belirtip sevk almadan sağlık raporu alma ihtimaliniz var. Ancak doktor e Nabız ve e Rapor üzerinden ameliyatınızı görürse yine sevk verecek ve takdir cerraha kalacaktır. Sleeve gastrektomi hastaları yukarıda belirttiğimiz mevzuata göre muaf sayılabiliyor. Ancak takdir her halukarda hastane heyetindedir o yüzden garanti düşünmeyin. Sizin durumunuz özel olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.