Sağlık

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Katı-Sıvı Ayrımı

Tüp mide ameliyatıyla ilgili yazılarımıza merak edilen bir diğer önemli konu ile devam ediyorum. Katı-sıvı ayrımı. Sanırım bu ameliyattan sonra midenizin büyümemesi ve geri kilo almamanız için en önemli kurallardan biri. Bunu zaten ameliyattan sonra doktorunuz size sıkı sıkıya tembih edecektir. Fakat ameliyat olmak isteyenlere de bir fikir olması amacıyla kısaca anlatacağım.

Katı gıdaların öğütüldükten sonra, sıvıların da adeta bir huniden geçer gibi bağırsaklara geçtiğini biliyoruz. Bundan dolayıdır ki yeni küçük midenize alışma sürecinde katı-sıvı ayrımına dikkat etmeniz gerekecektir.

Kural aslında basit. Eğer katı bir gıda yediyseniz ki yiyeceğiniz miktarları doktorunuz belirlemiştir. 20-25 dakika boyunca sıvı tüketemezsiniz. Eğer sıvı bir şey içtiyseniz 5 dakika sonra katı gıdalara geçebilirsiniz. Arada bu boşluğun bulunma sebebi söylediğim gibi midenin hacminin çok küçük boyutlara kadar küçülmüş olmasıdır. 

Peki bu kural ne kadar süreyle uygulanacak? Maalesef ömür boyu bu kurala uymak zorundasınız. Ameliyattan birkaç yıl sonra belki rahatsız olmadan yiyip içebilseniz dahi zamanla mideniz büyür ve tüm emekleriniz boşa gitmiş olur. Yemek yerken aynı anda asla bir şey içmemelisiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds