Emin Çapa Kimdir? Ne İş Yapıyor? Nereli ve Kaç Yaşında?

Ekonomi üzerine yaptığı konuşmaları ve açıklamaları ile tanınan Emin Çapa kimdir? Nerelidir ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından birçok isme burada yer vermiştik. Bu yazımızda is kısaca “Emin Çapa”dan söz edeceğiz. 

Emin Çapa Kimdir? 

Okuma yazmayı askerde öğrenen bir baba ile ilkokul mezunu bir annesinin çocuğu olarak 1967 yılında İzmit’te dünyaya gelen Emin Çapa, çocukluğunu ve ilk gençliğini taşrada geçirdi. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Emin Çapa, burada İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Hürriyet gazetesinde stajyer olarak işe başlayan Çapa, ekonomik entegrasyon teorileri ile ilgilenmeye başladı. Yüksek lisans eğitimi ise Avrupa Birliği üzerine yaptı. Çapa, doktora eğitimini ise ekonomi üzerine yaptı. 

1989 yılında Tempo Dergisi’nde kadrolu ekonomi muhabiri olarak işe başlayan Emim Çapa, Türkiye’nin ilk özel radyolarından olan Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. 

Çapa, Gemi Mühendisleri Odası’nda Oda Müdürlüğü görevinde bulundu ve endüstri ilişkileri ve “maaş” konularına ilgi duyduğu için kısa bir süre TİSK’te çalıştıktan sonra asıl mesleğine, gazeteciliğe geri döndü. 

İşçi ve işveren konularına ilgi gösteren Emin Çapa, bu kapsamda TİSK’te bir süre çalıştı ve toplu sözleşme pazarlıkları ile ilgilendi. Sabah gazetesinde 5 sene boyunca endüstri ilişkileri ve Avrupa Birliği gibi konularda muhabirlik yapan Çapa, endüstriyel ilişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazdı. Daha sonra TÜSİAD’da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu döneminde Başkan Danışmanı olarak çalıştı. 

1999’un Kasım ayından beri CNN Türk’te çalışan Emin Çapa, burada önce Ekonomi İstihbarat Şefi, sonra Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çapa, 2012 senesinde hazırladığı “O Sırada” isimli televizyon programında her şeyin arkasını merak edenler için 150 metre yükseklikte cam sildi; yerin 39 metre altını da inceledi. 

Emin Çapa, 2013 yılında hazırladığı “Aklın İzi” isimli programda izleyicileri hurafelere inanmak yerine aklın ve bilimin peşine düşmeyi davet etti. Emin Çapa’nın bu programları, ekranlarda uzun süre yer almadı ve kapandı. 

Emin Çapa, amatör olarak bahçıvanlık, astronomi, sanat tarihi, İlk ve Orta Çağ Tarihi ile astrobiyoloji alanlarına ilgi gösteriyor. Emin Çapa, ayrıca arkeoloji alanında da amatör çalışmalarına devam etmektedir. Gazetecilik dışında bir meslek tercih etseydi bünün astronomi olacağını dile getiren Emin Çapa, astronomiyle de yakından ilgili. Çapa, ayrıca Dünya Astronomlar Birliği üyesidir.

Evli olan Emin Çapa’nın Strasbourg Üniversitesi’nde hukuk ve Avrupa Birliği eğitimi alan bir oğlu vardır. 

Kırmızı Çizgi & Yorumlar 

Hükümetin para politikasından enflasyon oranlarına, faiz kararlarından asgari ücrete yapılan zamlara ve daha pek çok konuya eleştirel bakış açısı getiren Emin Çapa, her şeyden önce bir gazeteci olarak mesleğini devam ettirmektedir.

YouTube üzerinden yayınlanan videolarında Türkiye’yi ekonomik olarak ne gibi sonuçların beklediğini, Türkiye’nin ekonomik olarak hangi tedbirleri alması gerektiğini yakın çevresinden edindiği bilgileri de ekleyerek bir öneri sunmaktadır. Emin Çapa’nın ekonomi bilgisi günümüz ekonomistleri arasında yer alan Atilla Yeşilada ya da Mahfi Eğilmez kadar derin olmasa da Çapa’nın bu konuda ciddi bir birikimi olduğu aşikardır. 

Kendisini bir ekonomi profesörü olarak değil bir eleştirmen olarak görmekte fayda var. Nitekim lisans ve lisans üstü eğitimlerinde ekonomi alanlarında değil ekonomiye yakın alanlarda çalışmalar yapmıştır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir