AraştırmaEkonomi

Ülke Olarak Çayı Çok Seviyoruz-Araştırma

Her ne kadar kahve zincirleri ve küresel kahve kuruluşları Türkiye’de popüler hale geldiyse de Türkiye’nin açık ara en çok tüketilen içeceği hala çay. Soğuk havaların da etkisiyle çay tüketimi tekrar yükselişe geçti. Çay tüketiminde üçüncü en büyük Pazar olan Türkiye haliyle içecek firmalarının da pazara ilgisini artırdı. Soğuk içecek ve kahve üzerine kurulan markalar dahi Türkiye pazarında çay hizmeti veriyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türk halkı her geçen yıl daha fazla çay tüketiyor.

Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği’nin (ÇAYSİAD) Trabzon Ticaret Borsası ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘Türkiye’de Değişen Çay Tüketim Araştırması’ projesi kapsamında Türkiye’de %90.1’lik bir kesim ‘belirtilen içecek türlerinden hangisini ya da hangilerini tüketiyorsunuz?’ sorusuna çay cevabını veriyor. Çayı %42.1’lik bir oranla Türk kahvesi takip ederken. Hazır kahve %30.8, gazlı içecekler %28.1, ayran %21.4’le listede kendine yer buluyor.

ÇAY TÜKETİMİNDE LİDER ERZURUM ve GAZİANTEP

Yapılan araştırmada illere göre çay tüketiminde Erzurum ve Gaziantep %96’lık bir oranla zirvede yer alırken Kayseri %92.5’le ikinci sırada yer alırken Antalya %92.2’le üçüncü sırada. Kahve tüketiminde ise %61.2’yle Adana zirvede yer alıyor.

ERKEKLER KADINLARDAN DAHA FAZLA ÇAY TÜKETİYOR

Araştırmaya göre cinsiyet dağılımında erkekler kadınlardan daha fazla çay tüketiyor. Araştırmada erkeklerin %92.2’si, kadınların %86.4’ü çay tüketiyor. Kahve tüketiminde ise kadınlar %50, erkekler %35’lik bir oranı oluşturuyor.

ÇAY TÜKETİMİ YÜKSELİRKEN KOLA TÜKETİMİ AZALIYOR

Ankette yer alan bilgilere göre çay tüketimi son beş yılda yükselişe geçti. Ankette sorulan ‘içecek tüketiminizde değişikler nelerdir?’ sorusuna katılımcıların %38.1’i çay tüketiminin arttığını, yüzde %11.5’i de azaldığını belirtmiştir. Genel olarak en fazla içecek artışı çayda yaşandı ve ankette en fazla düşüş yaşayan içecek ise gazlı/kolalı içecekler oldu. Ankete katılanlar arasında gazlı/kolalı içeceklerin tüketimi %30.1 gibi büyük bir oranda düşmüştür.

LİDER ÇAYKUR

Türkiye’de kuru çay üretiminde ÇAYKUR %65’ini gerçekleştirirken geri kalan kısım özel kuruluşlara dağılmış durumda. Özel şirketler arasından Rize menşeli marka Doğuş, ÇAYKUR’dan sonra en çok çay üretimi yapan kuruluş. DOĞUŞ Çay Türkiye’deki çay üretiminin 25 binini gerçekleştirmekte.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds