Biyografi

Ümit Akçay Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Kitapları? Evli mi?

Ümit Akçay kimdir, nereli ve kaç yaşında, ne iş yapıyor? 1979 yılında Çorlu’da doğmuştur. Lisans eğitimini 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamlamıştır. Doç. Dr. Ümit Akçay, 2017 yılından itibaren Berlin Ekonomi ve Hukuk Okulu’nda ders vermektedir. Öncesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Atılım Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde görev yapmıştır. Akçay, çeşitli ekonomik konularda uzmanlaşmış ve bir dizi önemli kitap yazmıştır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  • “Finansallaşma, Borç Krizi ve Çöküş: Küresel Kapitalizmin Geleceği” (Ankara: Notabene, 2016) kitabının ortak yazarıdır.
  • “Para, Banka, Devlet: Merkez Bankası Bağımsızlaşmasının Ekonomi Politiği” (İstanbul: SAV, 2009) adlı eserin yazarıdır.
  • “Kapitalizmi Planlamak: Türkiye’de Planlamanın ve Devlet Planlama Teşkilatının Dönüşümü” (İstanbul: SAV, 2007) kitabının da yazarıdır.

Akçay’ın araştırma ilgi alanları, yeni otoriterlikle ilgili ekonomi politikaları, büyüme modellerinin ekonomi politikası, merkez bankacılığı ve finansallaşma gibi konuları içermektedir. Twitter hesabından da paylaşımlarda bulunan Ümit Akçay hakkında merak edilen evli mi bekar mı, annesi babası kardeşleri kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • gazeteduvar.com.tr, Ümit Akçay, erişim tarihi: 2 Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.