Üniversiteye Giriş Sistemi Değişiyor mu? YGS ve LYS Kalkacak mı?

TEOG çoklu sınav sisteminin bu sene kesin olarak yapılmayacağı kararının ardından bir diğer flaş gelişme yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Birleşmiş Milletler Zirvesi için New York’ta bulunan Erdoğan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Üniversiteye girişte yer alan kademeli sınavların değişeceği sinyalini veren Erdoğan, aynı zamanda TEOG sisteminin kesin olarak kaldırıldığını da teyit etti. Peki üniversiteye giriş sistemi değişiyor mu? YGS ve LYS kalkacak mı? İşte haberin ayrıntıları…

İlginizi Çekebilir:  Facebook’ta Bff Kelimesinin Aslı Var mı? Hesabın Güvenli Olduğu Bilgisi Gerçek mi?

Hazırlıklarımız Var

Gazetecilere yaptığı açıklamada yeni sınav sisteminin içeriği hakkında net bir bilgi vermekten kaçınan Erdoğan şu ifadelere yer verdi;

Bu meseleyle alakalı olarak bir defa çocuklarımızı bindirilmiş kıtalar olarak görmek istemiyoruz. Bu imtihan kıskacı altında çocuklarımızın bitmesini, tükenmesini görmek istemiyoruz. Hazırlıklarımız, çalışmalarımız var, bu hazırlıkların tamamını hükümetimiz, Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla zaten açıklayacaktır fakat artık aileler, çocuklar rahat etsin, sadece kendi derslerine odaklansınlar. Gerek ortaöğretimde gerek lisede artık canla başla kendi performanslarını ortaya koyacaklar. Ona yoğunlaşarak üniversiteye de gidecekler.

İlginizi Çekebilir:  Trendyol Gebze Çalışanlarının İnsanlık Dışı Çalışma Koşulları

Üniversiteler İçin de Çalışmalar Var

Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında bir gazetecinin üniversite sisteminin değişip değişmeyeceği yönündeki sorusuna istinaden “O da olacak, o konuda da çalışılıyor” ifadelerine yer verdi.

2017-2018 eğitim öğretim yılında sistemde radikal değişimleri öngören hükümetin TEOG’un ardından LYS ve YGS’yi kaldıracağı artık kesin bir dille açıklanmış oldu.

İlginizi Çekebilir:  Kahramanmaraş’ta Bir Grup AKP’li Direkte Asılı Türk Bayrağını Söküp Yerine AKP Afişi Astı

Peki nasıl bir sistem gelebilir? Tam bu sınav sistemine öğrenciler adapte oldu derken Erdoğan’ın sözleri üzerine yeni bir sınav sisteminin geleceği haberi gündeme düştü. Öğrenciler bundan sonra ne yapmalı? Yeni sınav sistemi ne olursa olsun, öğrencilerin haliyle keşmekeşi andıran ülke gündeminden kendilerini soyutlamaları ve müfredatta yer alan konulara bakmaları gerekiyor.

Öğrencilerin gündemi takip edip, hangi sınav sisteminin geleceği yönünde öngörüde bulunmaları kendilerine zarar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir