Laikçi Nedir? Kime Denir? Ne Demektir?

Laikçi nedir? Ne demektir? Laikçi kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “laikçi” kelimesinden, anlamından, nasıl yanlış kullanıldığından söz edeceğiz.

Laikçi Nedir?

Bugün pek çok gazeteci, yazar ve televizyon programına katılan konukların ağzından bu ‘yanlış’ kelimeyi duymak mümkündür. Laikçi kelimesi, lügatımızda yer alan ve doğrusu yerine kullanılan ‘galat’ bir kelimedir.

Laikçi’den Kast Edilen Nedir? 

Laikliğin ilke ve esaslarını kendine düstur edinen kişilere ”laik” denir. Üstelik kişiler için laik sıfatı yapılmaz; laik devlettir, laik düzendir ama laik insan diğer kullanımlarına göre daha az tercih edilmiştir. Laikçi’den kast edilen kelime ise aslında ”laik” kelimesidir.

Mesela seküler kelimesi de laik kelimesi yerine kullanılabilecek bir kelimedir. Fakat sekülerci kelimesi kulağı tırmalayan bir ses kelime olduğu gibi laikçi de yine kulak tırmalayan bir kelimedir. Bugün, bu kelimeyi TV sunucularından tutun kırk yıllık köşe yazarlarına kadar hemen hemen her kesimden insan kullanıyor.

Laikçi Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“Sünnî-Alevi, Türk – Kürt, şeriatçı – laikçi gibi büyük milletimizi dilimlere ayırma stratejisine şimdi de Atatürkçü – Hamidçi yahut Cumhuriyetçi – Osmanlıcı gibi akıl dışı yeni bir unsur mu eklenmek isteniyor?

Türk Tarihinden Portreler, Yılmaz Öztuna
Sayfa 257 – Ötüken Neşriyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir