Sağlık

Uykusuzluk Alzheimer Yapar mı?

Düzenli bir uyku uyumanın vücuda olduğu kadar beyne de faydası var. Uyku problemleri yaşandığında aynı şekilde beyin sağlığını bozacak hastalıkların riski de bir hayli artıyor. Alzheimer hastalığı kısaca sinir hücreleri arasındaki iletişimin bozulması ve beynin küçülmesiyle ifade edilmektedir. Uykusuzluk alzheimer yapabilir. Ancak bu ikili arasında net bir ilişki olduğu açıkça meta analizler ile henüz kanıtlanamamıştır. Yapılan bazı araştırmalarda alzheimer sıkıntısı yaşayan hastaların aynı zamanda uykusuzluk ile ilgili problemlerinin de olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu ilişkinin tam olarak anlaşılamamasının sebeplerinden bir diğeri ise zaten başlı başına alzheimer hastalığının nedenlerinin de kesin olarak ortaya konulamamış olmasıdır. Yapılan birçok çalışma yalnızca bu hastalığın görülme sıklığının hangi durumlarda arttığını gösterebilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi