Uzun Yolda Hararet Neden Düşer?

Araçlarda genellikle hararet ile ilgi yaşanan sorun, hararetin yükselip, moturun su kaynatması diye tabir edilen problemin yaşanmasıdır. Fakat bugünkü konumuz hararetin düşmesi konusu. Eğer uzun yolda giderken aracınızın harareti düşüyor ise bu yazımızı okuduntan sonra probleminizi kolayca çözebileceksiniz.

Hararetin yüksek olması kesinlikle araç için hayati bir problemken düşmesi de neredeyse aynı derecede sıkıntılı bir durumdur. Eğer uzun yolda hararetiniz düşüyorsa ve bu problemi aşağıdaki adımları uygulayarak biran önce çözüme kavuşturmazsanız başınıza gelebilecek birkaç problem var. Aracınızın motoru sürekli soğuk kalacağından dolayı aracınızın yakıtı aşırı bir şekilde yükselmeye başlayacaktır. Problem sadece bu olsa serin serin gidelim gibi bir mantıkla tamiratı erteleyebilirsiniz. Ancak soğuk motoru yüksek devirlerde zorlamak motorda kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Son olarak aracın ısıtma mantığı motordaki sıcağı içeri üflemek olduğundan dolayı kış günlerinde, aracın içerisinde bir hayli konforsuz yolculuk geçirmek zorun kalırsınız.

Bu problemin teknik sebebi araçta bulunan termostatın açılıp motora sürekli su devir daim etmesidir. Yani araç motoru ideal sıcaklıkta olsa da termostat sürekli olarak motoru soğutmaya çalışacağından. Dakikalar sonra baktığınızda gösterge sabah ilk çalıştırdığınızdaki konuma gelmiş olur. Bunun çözümünü ise  fazla dert etmenize gerek yok. Çok büyük ihtimalle termostatın değişmesi problemi çözecektir.

Bu tamiratın maliyetine gelecek olursak aracı götürdüğünüz servise göre çok değişiklik gösterecek olsa da parça ve işçilik maliyetlerini topladığımızda ortalama 200 TL gibi bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Aracınızın garantisi mevcut ise mekanik bir problem olduğundan dolayı hiç sanayide vakit kaybetmeden yetkili servisinizde ücretsiz olarak işlem yaptırabilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: