Mahrum Olmak ve Mahrum Etmek Ne Demek?

Mahrum olmak ya da mahrum etmek ne demek ve ne anlama geliyor? Mahrum etmek ve mahrum olmak tabirlerinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “mahrum olmak ve mahrum etmek” tabirlerinden söz edeceğiz.

Mahrum Olmak Ne Demek?

Kişinin herhangi bir güzellikten ya da iyilikten muaf olması, onlara sahip olamaması anlamlarına gelir. Genellikle kişi için yararlı olacak ya da kişiye fayda sağlayacak bir gelişme ya da olayda söz konusu kişinin bundan bir fayda veya yarar görmemesi anlamlarına gelir.

Mahrum Etmek Ne Demek?

Bir kişinin bir başka kişiyi herhangi bir konu üzerinde yoksun kılması anlamlarına gelmektedir.

Etimoloji

Mahrum kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Haram kökeninden gelen kelime, yasaklamak, engellemek, müsaade etmemek gibi anlamlara gelir. Aynı şekilde dinde geçen ‘haram’ ibaresi ise yenilmesi, içilmesi ve yapılması yasak olan şeyleri kapsar.

Cümle İçi Kullanımı

Bir hastalık, bir düello ya da kontrolden çıkan bir at bizi ölümle burun buruna getirecek olsa, ebediyen mahrum olacağımız hayatın, tenselliğin, yabancı ülkelerin tadını çıkaramadığımıza hayıflanırız. Ama tehlike geçtikten sonra, bu hazların hiçbirinin yer almadığı durgun hayatımıza geri döneriz.

Marcel Proust

Albertine Kayıp, Marcel Proust Sayfa 69

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.