Viop N1 Ne Demek?

Finansal işlemlerin yapıldığı piyasalar her ülkede devlet tarafından denetlenir. Ülkemizde de Borsa İstanbul adı altında işlemler gerçekleşir. Finansal işlemlerin içerisinde birbirinden farklı ürünler bulunur. Bu ürünlerden birisi de hisse senetleridir. Borsa İstanbul’da işlem gören ana hisse senetleri bir grupta toplanmıştır. 172 adet ana hisse senedi den oluşan bu gruba da Grup N1 adı verilmiştir.

İstanbul Borsa’da N1 Grubunda Yer Alan Hisse Senetleri

Grup kodu olarak N1 kodunu almış olan şirketlerin piyasa değerlerinin 50 milyon TL’den daha büyük olma şartı bulunur. Aranılan bir diğer şart ise fiili dolaşımda bulunan paylarını 15 milyon TL’den fazla olmasıdır. Bu grup içerisinde yer alan hisse senetleri için gereken bir diğer şart ise şirketin bireysel yatırımcılarının 350 kişiden fazla olmasıdır.

N1 grubu içerisinde yer alacak şirket için belirlenmiş diğer bir şart ise fiili dolaşım oranının %2,5’tan büyük olması gerekir. Aranılan son şart ise likidite oranın %10’dan fazla olmasıdır. Bu şartları sağlayan herhangi bir şirket bu gruba girebilir. Aynı şekilde listede olan ancak şartlardan birini sağlayamayacak durumda listeden çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.