Ekonomi

Viop Nedir?

VİOP Piyasası İşlem Esasları Nelerdir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısa adı olan VİOP türev bir piyasadır. Yatırımcıların merak ettiği konuların başında gelen “VİOP Nedir?” “Vadeli İşlemlerin Avantajları ve Özellikleri” “ VİOP’ta Nasıl Yatırım Yapılır?” gibi sorular cevap bulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, Borsa İstanbul bünyesinde hizmet veren, sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamda alım satımının yapılabildiği kaldıraçlı bir piyasa olarak tanımlayabiliriz.

Spot piyasalardan farklılık gösteren türev piyasalarda işlem yaparken VİOP piyasasının işlem esaslarının bilinmesi yatırımcılar için oldukça önemlidir. VİOP’da ve finansal piyasalarda işlem gören türev ürünlerin özellikleri Sermaye Piyasaları Kanunu ile düzenlenerek global şartlar ile uyumlu hale getirilmiştir.

Vadeli işlem sözleşmeleri, organize bir borsadır. Vadeli işlem sözleşmeleri belirli bir vadede, önceden belirlenmiş olan miktar, fiyat ve niteliklere dayanak varlığı alım ve satım yükümlülüğü veren sözleşmelere denmektedir.

Opsiyon Sözleşmeleri; vadeli işlem sözleşmelerine benzer görünse de farklılıkları bulunmaktadır. Bu sözleşmede opsiyonu alan tarafa opsiyon primi ödenmesi karşılığında belirli vade süresince ya da belirli bir vade süresine kadar önceden belirlenmiş olan fiyatı, miktarı, finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını kıymetli madeni, malı ya da dövizi alım satım hakkı veren ; satan tarafı da yükümlü kılan sözleşmelere denmektedir.

VİOP’ta İşlem Gören Ürünler Nelerdir?

VİOP’ta işlem gören enstrümanlar; Borsa İstanbul piyasası bünyesinde işlem gören finansal ürünler ve diğer türev ürünlerdir. Daha da açacak olursak BİST30 endeksi, BİST30 endeks hisseleri, kıymetli metaller, dövizler, faiz ve enerji de dahil olmak üzere geniş ürün yelpazesine sahiptir. Detaylı bilgiye Bist100 endeksi nedir? ve Hisse senedi nedir? bloglarımızdan ulaşabilirsiniz.

VİOP’un Avantajları Nelerdir?

 • Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet göstermesi ve organize bir piyasa olması yatırımcılarına güven vermektedir.
 • Sözleşmeleri kullanarak riskinizi koruyabilirsiniz.
 • Kaldıraç etkisi ile spot piyasalara oranla daha düşük maliyetle büyüklüğü aynı olan pozisyonlara kaldıraç etkisi ile sahip olabilirsiniz. Fakat her zaman dediğimiz gibi kaldıraçlı işlemlerinizde dikkatli olmalısınız.
 • Yüksek likidite ve işlem hacmi yüksektir.
 • Portföy çeşitliliği ile meydana gelen fiyat dalgalanmalarını daha etkin şekilde
 • yönetebilir
 • ve yatırım stratejilerinizi
 • çeşitlendirebilirsiniz
 • .
 • Çift yönlü işlem sayesinde piyasalar yükselirken yapacağınız işlemlerden kar sağlayabileceğiniz gibi düşüş piyasasından da gelir elde edebilirsiniz.
 • VİOP’ta yapılan işlemler Takasbank garantisi altındadır. Bu sayede takas merkezi ile yatırımcı riskini ortadan kaldırmış olur.
 • Vergi avantajı sayesinde pay senetleri ve pay senedi endekslerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinden elde edilen gelirler beyan edilmesine gerek olmadan %0 stopaj oranına sahiptir.

VİOP İşlem Saatleri

VİOP işlem saatlerine seans saatleri ve yarım gün seans saatleri olarak bakabiliriz. İlk olarak Pay Sözleşmeleri’nin seans saatleri 9:30 ve 18:10 diğer sözleşmelerin 9:30 – 18:15’dir. Pay Sözleşmeleri’nde yarım gün seans saatleri 9:30 – 12:40 , diğer sözleşmelerde 9:30 – 12:45 şeklindedir.

VİOP Nedir , VİOP işlem saatleri ve VİOP piyasasının avantajlarına dair bilgileri sizlere aktardık. Alb Yatırım Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem görmekte olan çeşitli dayanak varlıklar ile vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İstediğiniz yatırım ürünü ile VİOP piyasasında yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Kayıt olmak için linke tıklamanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds