Virüse Karşı Aşı Geliştiren Ercüment Ovalı Kimdir?

Twitter’da yaptığı paylaşımlar ile aşı konusunda ilerleme kaydedildiğini belirten ve aşıyı bulmak için adeta gece gündüz demeden çalışan Ercüment Ovalı kimdir, nereli ve kaç yaşında? Bu yazımızda fedakar doktorlarımızdan biri olan Ercüment Ovalı’dan söz edeceğiz. 

Ercüment Ovalı Kimdir? 

  • Hematolog
  • Öğretim görevlisi 
  • Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürü

Hayatı ve Kariyeri 

1961 senesinde Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde dünyaya gelen Ercüment Ovalı, tıp eğitimi için Hacettepe Üniversitesi’ne girdi, eğitimini ise 19 Mayıs Üniversitesi’nde tamamladı. İç Hastalıkları üzerine ihtisasını ise yine 19 Mayıs Üniversitesi’nde 1991 senesinde tamamladı. 1997 yılında ise Hematoloji üst ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 

Akademik kariyerine 1992 senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları bölümünde başlayan Ercüment Ovalı, 1994 yılında doçent; 1999 yılında ise profesör ünvanına sahip oldu. Bu üniversite bünyesinde öğretim üyeliği görevine devam ederken 1 Aralık 2010 tarihinden sonra Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürü oldu. Ovalı’nın 50’den fazla yurt dışındaki dergilerde yayınlanan makalesi; toplamda 370’den fazla yayını bulunuyor. 

Kariyerinin son 20 yılında hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması üzerinde çalışan Ercüment Ovalı, ilk olarak 1998-2007 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Aynı süreç içersinde 

Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye olarak görev yapan Ovalı Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak da görevde bulundu. 

2003 senesinden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi adına Türkiye’nin ilk GMP laboratuvarının Trabzon’da kurulması aşamasında proje koordinatörü olarak görev yaptı ve 2007 senesinden sonra bu proje çerçevesinde GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip olan ilk mesul müdür ünvanına erişti ve Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırarak bu alanda gurur kaynağımız oldu. 

1 Aralık 2010 tarihinden beri Acıbadem bünyesinde GMP ve Hücre Tedavi Ürünleri Danışmanlığı ve Mesul Müdürlüğünün yanı sıra Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu görevini de yerine getirmektedir. Ovalı’nın yapmış olduğu önemli çalışmalarla ülkemizi başarılı bir şekilde kendi alanında temsil etmektedir. 

Ülkemizde son zamanlarda büyük bir tehdit haline gelen ve dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığına karşı, Acıbadem bünyesinde ekip arkadaşları ile beraber hastalığa aşı bulmaya çalışan Ercüment Ovalı, bu bakımdan da ülkemizin umut kaynağı olmaya devam ediyor.

Ercüment Ovalı evli ve 2 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.