Vizesiz Gezebileceğiniz 4 Birbirinden Güzel Balkan Ülkesi

Vize ücreti, onlarca istenen belge, bekleme süresi, rezervasyon işlemleri gibi kulağa sıkıcı gelen süreçler, gezginleri vize istemeyen ülkelere yönlendiriyor. Ülkemizin toplamda 102 ülke ile vize serbestliği anlaşması olması da seçenekleri arttırıyor. 

Bu yazımızda yakınımızda yani Balkanlarda bulunan vizesiz ülkeleri kaleme aldık. Fakat öncelikle neden balkan ülkelerini tercih etmeniz gerektiğine göz atalım.

Neden Balkanlar?

Balkan ülkeleri konum olarak oldukça yakın ülkelerdir. Hafta sonu planlarında bile birkaç günlük ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu konaklama yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı oldukça ucuza kapatabilirsiniz. 

Osmanlı döneminden kalma onlarca yapıyı ve tabi balkanların kendine has doğasını keşfe çıkabilirsiniz. 

1- Sırbistan

(Belgrad-Sırbistan)

7 Milyon nüfusa sahip, ekonomisi oldukça güçlü balkan ülkelerinden biridir. Belgrad, Niş, Novi Sad gibi tarih boyunca önemli olmuş büyük şehirlere sahiptir. 

Özellikle Belgrad şehri balkan kültürü ve Avrupa kültürünü aynı anda deneyimleyebileceğiniz özelliklere sahiptir. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği bu şehirde uygun fiyata konaklayabilir, Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaret edebilir, onlarca tarihi yapıyı keşfe çıkabilirsiniz. 

Sırbistan para birimi Sırp Dinarıdır. 1 Türk Lirası 19,48 Sırp Dinarına karşılık gelmektedir. 

Sırbistan resmi dili Sırpça’dır. Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Kosova gibi balkan ülkelerinde de konuşulmaktadır. Sırpça içinde en fazla Türkçe kelime barındıran dillerden biridir. Dilin kendi alfabesi bulunmaktadır. Fakat yerel halk iyi derecede İngilizce bilmektedir. Özellikle gençlerle iletişim kurabilmek oldukça kolaydır. 

Sırbistan’da dil ile ilgili yaşadığınız herhangi bir problemde İngilizce-Sırpça ya da Türkçe-Sırpça gibi tercüme imkanlarınız bulunmaktadır.

2- Bosna Hersek

(Mostar-Bosna Hersek)

Nüfusu 4 milyon olan Bosna Hersek vizesiz ziyaret edebileceğiniz ülkelerden biridir. Boşnakların yanı sıra Sırplar ve Hırvatlarda bu topraklarda yaşamaktadır. Dolayısıyla Boşnakça’nın yanı sıra Hırvatça ve Sırpça’da yaygın olarak konuşulmaktadır. 

Başkenti Saraybosna olan ülkenin para birimi Bosna Hersek Markı’dır. Bir Türk Lirası yaklaşık 0,30 Mark’a denk gelmektedir.  

En fazla turist çeken bölge Mostar köprüsüyle ünlü Mostar şehridir. Burada Müslüman nüfusun yanı sıra Osmanlı zamanında yapılan camilere de rastlayabilirsiniz. Sırp savaşı sırasında şehirde oluşan tahribatı her bina duvarında görebilirsiniz. 

Bosna Hersek’te gezilecek yerler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

 2- Makedonya

(Ohrid-Makedonya)

Başkenti Üsküp olan Makedonya oldukça ucuz bir ülkedir. Üsküp şehrinde birçok tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Ohrid gölü kenarına kurulan Ohrid şehri de turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir. 

Makedonya doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir ülkedir. Göllerin akarsuların etrafına kurulan şehirleri ziyaret edebilirsiniz. 

3- Karadağ

(Kotor-Karadağ)

Oldukça küçük bir ülke olan Karadağ son yıllarda Avrupalı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Karadağ’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Bu durum gözünüzü korkutmasın çünkü Avrupa ülkelerine oranla fiyatlar oldukça uygundur.

Karadağ’da Kotor başta olmak üzere Tara Kanyonu’nu ziyaret edebilirsiniz. Kotor’da turist danışma merkezlerinden Türkçe rehberler edinebilirsiniz.  

Sonuç Olarak;

Balkan gezilerinde ihtiyacınız olabilecek her türlü çeviri işlemlerinde Hedef Tercüme’yi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu ülkeleri uygun fiyatlı turlar ile ziyaret edebilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber