Eğitim

İngilizcedeki En uzun 10 Kelime

Dünya’daki en uzun kelimelerden birinin Türkçe kelime olduğunu belki duymuşsunuzdur. Duymayanlar için hatırlatalım “muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine 70 harfli olan bu kelimeyi özeli kılan durum ise kelimenin anlamlı olmasıdır. 

Peki İngilizcedeki en uzun kelimeleri hiç merak ettiniz mi?Boğaziçi Tercüme tercümanlarından destek aldığımız bu yazıda İngilizcedeki en uzun kelimeleri aktardık.

10- Honorificabilitudinitatibus (27 Harf)

Sheakspeare tarafından icat edilen bu kelime onur elde edebilme durumu anlamına gelir. 27 harften oluşan bu kelime Love?s Labour?s Lost komedisinin içinde yer alır. İngilizcedeki en uzun kelimelerden biridir.  

9- Antidisestablishmentarianism (28 Harf)

Kelime 1871’li yıllarda ortaya çıktı. Bir akımın adıdır ve anlamlı en uzun kelimelerden biridir. Anlamı ise kilise ve yönetimin birbirinden ayrı olmasına karşı çıkanlar akımı gibi tercüme edilebilir. 

8- Floccinaucinihilipilification (29 Harf)

Bu kelime şaka amaçlı uydurulmuştur. Anlamı ise bir şeyi değersiz görme durumu veya alışkanlığıdır. Günlük yaşantıda tabi ki kullanılmaz. Latince kelimelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. 

7- Pseudopseudohypoparathyroidism (30 Harf)

İngilizce’de uzun kelimelerin birçoğu Latinceden gelmektedir ve tıp ile ilgilidir. Bu kelimede kalıtsal bir hastalığın adıdır.

Kısa boy, yuvarlak yüz, kısa el kemikleri gibi durumun oluşmasına denmektedir. Süre gelen zamanda kemiklerin gelişimi de etkilenir. Bu kalıtsal hastalığa sahip insanların %10’u öğrenme güçlüğü çekmektedir. 

6- Supercalifragilisticexpialidocious (34 Harf)

Söz yazarları Richard ve Sobert Sherman tarafından müzikal film Marry Poppins için üretilen bu kelimenin anlamı “olağanüstügüzelfevkalemsi”dir. 

Kelimenin yer aldığı söz konusu sahne; https://www.youtube.com/watch?v=vZ9Mh0yOj6k

5- Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (45 Harf)

Everett M. Smith tarafından üretilen bu kelime çoğunlukla yanardağlarda bulunan çok ince silis tozunun solunmasıyla oluşan hastalık anlamındadır. Bu kelimenin oluşturulma amacı en uzun kelimeyi üretilmektedir.

4- Aequeosalinocalcalinoceraceoaluminosocupreovitriolic(52 Harf)

Dr. Edward Strother tarafından oluşturulan bu kelime spasularının açıklaması olarak oluşturulmuştur. Tuzlu kalsiyumu zengin balmumu içeren alüminyum ve bakır gibi suyun içeriğinden bahsedilmektedir. 

3- Lopadotemachoselachogaleokranioleipsanodrimhypotrimmatosilphioparaomelito-katakechymenokichlepikossyphophattoperisteralektryonoptekephalliokigklopeleiolagoio-siraiobaphetraganopterygon (171 Harf)

Antik Yunanca da geçen bir kelimenin çevirisi yapıldığında bu kelime karşımıza çıkıyor. Bu kelime antik bir yemeğin adı içinde yemeğin içinde bulunan soslar balık türlerinden bahsettiği için kelime bu kadar uzun olmuş.

2-Methionylglutaminylarginyltyrosylglutamylserylleucylphenyl

alanylalanylglutaminylleucyllysylglutamylarginyllysylglutamyl

glycylalanylphenylalanylvalylprolylphenylalanylvalylthreonyl

leucylglycylaspartylpro +1886 (1913 Harf)

Triptofan sentezinin kimyasal adıdır. İçinde 267 amino asit barındırır. 

1- Titin Proteinin Kimyasal Adı 189.819 Harf

Dünyanın en uzun kelimesi olarak lanse edile bu kelime tam 189.719 harften oluşur. Titin proteini çizgili kas dokularının kasılmasına neden olur. Aynı zamanda bilinen en büyük proteindir. 

Kaynaklar;

https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/7860/pseudopseudohypoparathyroidism

http://www.filozof.net/Turkce/nedir-ne-demek/10875-titin-nedir-ne-demek-formulu-kisaca-ozellikleri-hakkinda-bilgi.html

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds