Spor

Voleybolda As Ne Demek? As Oyuncusu Nedir?

Voleybolda as ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda as oyuncunun ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda As Ne Demek?

Voleybolda as, sete başlayacak oyuncuları anlatan bir terimdir. As oyuncular set başlamadan önce takım kaptanı ve koç tarafından belirlenen oyunculardır. Bu oyuncular pozisyonları ile birlikte pozisyon kağıdına yazılarak yardımcı hakeme teslim edilmektedir. Oyun içerisinde iki  farklı as oyuncu belirlenir. Biri 6 as ya da ilk 6 olarak bilinen sete başlaması beklenen oyunculardır. Bu oyuncular set başladığı an sahaya çıkar. Oyun süreci içerisinde oyuncularda değişiklik gözlenmesi mümkündür. İkinci 6 olarak da bilinen diğer 6’lı ise  pozisyon kağıdına yazılmayan oyuncu içermektedir. Bu oyuncular ilk altılının arasana seçilmeyen yedek oyunculardır.  Oyuncu değişiklikleri bu 6 oyuncu arasında yapılmaktadır. Yedek olmaları önemsiz olmaları anlamına gelmemektedir.

Tıpkı voleyboldaki gibi futbol ve basketbolda da as ve yedek oyuncu ayırımı vardır. Örneğin futbolda as oyuncu sayısı 11’dir. Yedek oyuncu kadrosunda ise en fazla 7 kişi daha bulunur. Basketbolda da 5 as 7 yedek oyuncu vardır. İlk beş parkede yer alırken 7 oyuncu bench adı verilen yerde durur ve sıra beklerler. Bunun bir benzeri de voleybolda vardır. Sahada 6 oyuncu yer alır ve bu oyuncular as oyuncu olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds