Voleybolda Oh Ne Demek? OH Mevkisi?

Voleybolda oh ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca voleybol oyununda oh ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Oh Ne Demek?

Voleybolda oh, sol smaçör anlamına gelmektedir. Sol smaçörler ön Hatta 4 numarada pozisyon almaktadır. Bir takımda iki tane smaçör bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 2 numarada Bir tanesi 4 numarada bulunur. 2 numaradaki oyuncuya sağ, 4 numaradaki oyuncuya sol smaçör adı verilir. Bunun ismi yalnızca bulundukları pozisyon yerinden kaynaklı olarak değişiktir. Görevleri aynıdır. Voleybolda smaçör görevi  pasörden aldığı topu rakip sahaya göndermektir.  Bunun için smaç vurulur. Smaç vurmak yalnızca smaçörlerin görevidir. Ayrıca smaçör  pozisyonundaki oyuncular hücumda blok yapmaktadır. Smaçör için uzun boylu oyuncular tercih edilmektedir. Voleybol oyununda oh  pozisyonundaki oyuncu hücum görevindedir. Ayrıca smaçörleri savunma konusunda da yetenekli olması gerekmektedir. Rakip saha ile genelde ilk temasta bulunanlar smaçör oyunculardır.

voleybolda oh ne demek görseli

Yukarıda da görüldüğü üzere OH, Opposite Hitter anlamına gelmektedir. Psör çaprazları, pasör oyunculardan ya da diğer oyunculardan aldıkları topları, rakip sahaya doğru vurur. Ve böylece takımlarına sayı kazandırırlar. Terimlerin Türkçe karşılıkları birebir aynı olmasa da benzer anlamlara sahiptir. Aynı zamanda voleybolda İngilizce bazı terimlerin karşılıkları da aşağıdaki gibidir:

  • DS: Defensive Specialist
  • L: Libero
  • S: Setter
  • RS: Right-side Hitter
  • MH: Middle Hitter
  • OH: Out-side Hitter

betexper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting