Voleybolda Libero Ne İşe Yarar?

Voleybolda libero ne işe yarar, voleybol oyununda liberonun görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleyboldaki liberoların görevlerinden söz edeceğiz.

Voleybolda Libero Ne İşe Yarar?

Voleybolda libero bir savunma oyuncusudur. Takımın sahasına gelen topların kurtarılmasında işe yarar. Yalnızca sahanın arkasında oynayabilen bu oyuncu sayesinde takım güçlü bir savunma yapma imkanına sahip olur. Libero oyuncuları diğer oyunculardan daha hızlı hareket eder. Oyuncunun daha kısa olması ve savunma becerilerinin gelişmiş olması hızında oldukça etkilidir. Voleybolda libero kendi alanına gelen topların kurtarılmasını sağlar. Blok, smaç ve servis dışında tüm pozları kullanabilir.

Liberolar, voleybolun kilit elemanlarıdır. İstenen her oyuncunun yerine oynayabilmeleri mümkündür. Ayrıca takımda oyuncu değişikliği kurallarından etkilenmezler. Set içerisinde izin verilen 6 oyuncu değişikliği arasında sayılmazlar. Bu sayede bir set içerisinde pek çok kez oyuna girip çıkabilirler.

Libero oyuncuları kesinlikle servis kullanamazlar. Eskiden kaptan olmaları yasaklanmış olsa da son düzenlemeler ile bu yöndeki kural değişmiştir. Liberolar, üç metre çizgisinde parmak pas atamazlar. Yani takım oyuncularına hücum etmeleri için pas atamazlar. Yalnızca üç metre çizgisinin gerisinden pas verebilirler. Öte yandan liberoların değişimi, oyuncu değişikliğinden sayılmaz ve liberolar her sayı değişikliğinde sınırsız değişim hakkına sahiptir. Fiziki olarak takımların en kısa ancak en çevik oyuncularıdır. Plonjon yani düşmelerde de avantajlıdırlar.

parmabet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.