Voleybolda İhtar Ne Demek? Cezası Nedir?

Voleybolda ihtar ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda ihtar ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda İhtar Ne Demek?

Voleybolda ihtar, hakemin yaptığı uyarı anlamına gelmektedir. Oyun esnasında herhangi bir oyuncu kurallara aykırı hareket ettiğinde hakem tarafından uyarılmaktadır. Bu uyarıların hepsinin ihtar olarak adlandırılması mümkün değildir. İhtar olabilmesi için oyuncunun kuralları ihlal etmesi gerekmektedir. Yapılan kural ihlali sonucu hakem oyuncuyu ve takımı uyarmaktadır. Bu uyarı sarı kart olarak adlandırılmaktadır. Sarı kart gören takım nedeniyle rakip takıma 1 sayı verilmektedir. Oyuncunun  yaptığı basit bir hata ihtardan önce uyarı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak uyarıyı dikkate almayan ya da daha büyük hata yapan oyuncular hakem tarafından iftar almaktadır. Oyuncuların ihtar almamaları için oyun kurallarını bilmeleri ve saldırgan oynamaları gerekmektedir. Saldırgan bir oyuncu sürekli hata yapacak ve hakem tarafından İlker alacaktır. Daha da kötüsü oyuncu, oyundan diskalifiye olma ihtimali ile karşı karşıya kalır.

Voleybolda İhtar Ne Demek Görseli

İhtar, voleybolda hatalı davranış yaptırımları arasında yer almaktadır. İhtar ile beraber uyarma, oyundan çıkarma ve diskalifiye gibi yaptırımlar da bulunmaktadır. Kaba davranışlar ya da tekrarlanan sportmenlik dışı hareketler sonucunda ihtar cezası verilir ve takım ralliyi kaybetmiş kabul edilir. İhtar alan oyuncu, sarı kart cezasına çarptırılır ve rally kaybı olur. Aynı hata tekrarlanırsa, kırmızı kart cezası verilir ve oyundan çıkartma cezası uygulanır. Fiilin üçüncü icrasında ise oyuncu oyundan diskalifiye olur ve müsabaka kontrol alanını terk eder.

Kaynak: Kaynak: A’dan Z’ye Voleybol, Mini Voleybol, Plaj Voleybolu Cep Kitabı s.82

betexper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle