Voleybolda Libero Yer Değiştirir mi?

Voleybolda libero yer değiştirir mi, nasıl değiştirir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda liberoların yer değiştirip değiştiremeyeceğinden söz edeceğiz.

Voleybolda Libero Yer Değiştirir mi?

Voleybolda liberolar yer değiştirebilir. Ancak bu yer değiştirme yalnızca geri hat için mevcuttur. Voleybol sahası 1, 6, 5, geri hat ve 2, 3, 4 ön hat olarak 6’ya ayrılmaktadır. Liberolar bu durumda yalnızca geri hat içerisinde oynayabilirler. Voleybolda liberonun asıl görevi 6 numaralı hattır. Ancak oyuncu ile yer değiştirmesi gerektiğinde 1 ve 5 numaraya geçebilir. Liberoların servis kullanma izinleri yoktur. Bu nedenle yerine geçtiği oyuncunun servis kullanması gerektiğinde oyundan çıkmalıdır. Aynı şekilde liberonun ön sahada bulunma izni de yoktur. Oyuncular her servisten sonra yer değiştirir. Liberonun yerine geçtiği oyuncu 4 numaraya geçerken libero oyundan çıkmalı ve oyuncu değişikliği yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Transfermarkt Lejyonerler Ne Demek?

Voleybolda liberolar, sahanın en kısa oyuncularıdır. Oyunun savunma kısmında oldukça önemli işleve sahiptirler. 3 metre çizgisi içinde parmak pas veremezler. Ancak 3 metre çizgisinin gerisinde pas verebilirler ve bu pasa diğer oyuncular hücum eder. Liberolar, diğer oyunculardan da farklı bir renk forma giyerler. Öte yandan liberoların değişimi oyuncu değişikliğinden sayılmaz. Sayı değişimlerinde partneri ile beraber sınırsız değişimli oynarlar. Liberolar, özellikle servis karşılama konusunda yetenekli oyunculardır ve hücumu en geriden başlatırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz